Blog 7 listopada 2014

Dokąd zmierza polski sport?

Robert Błaszczyk, który współpracuje z naszym serwisem, przygotował ciekawy raport, w którym zadaje bardzo istotne pytanie.


Raport “Dokąd zmierza polski sport” poświęcony został misji, wizji i wartościom w związkach sportowych, organizacjach ligowych i klubach sportowych. Jego celem było sprawdzenie, jaka część instytucji działających w polskim sporcie potrafi zdefiniować, dlaczego funkcjonuje, dokąd zmierza i jakimi wartościami się kieruje.

Pierwotny plan badania zakładał skupienie się w większym stopniu na analizie jakościowej, jednak szybko został zweryfikowany. Zdecydowana większość przebadanych instytucji nie publikuje poszukiwanych informacji, z czego można wnioskować, że nie posiada zdefiniowanych misji, wizji i wartości. Sprawdzonych zostało 15 związków i organizacji ligowych, a także 62 kluby reprezentujące piłkarską Ekstraklasę, Tauron Basket Ligę, siatkarskie PlusLigę i OrlenLigę, a także żużlową Enea Speedway Ekstraligę.

Wśród przebadanych instytucji najbardziej świadomą okazał się Jastrzębski Węgiel, który na swojej stronie internetowej publikuje wizję, misję i wartości. Zawarte są one w stworzonym w 2009 roku kodeksie etycznym.
– Kodeks etyczny KS Jastrzębski Węgiel obejmuje wszystkich pracowników Jastrzębskiego Węgla, władze klubu, trenerów i zawodników – czytamy. Klub stara się podkreślić, że nie jest to sztuczny twór, a dokument mający realny wpływ na wszystkie osoby w jego społeczności.

Omawiane dokumenty nie są fikcją w przypadku Jastrzębskiego Węgla. – To klub sportowy od początku swojego istnienia silnie związany z miastem Jastrzębie Zdrój i jego mieszkańcami. Pracuje nad tym, by być największą wartością miasta i sportową wizytówką jego mieszkańców. We wszystkich swoich działaniach podkreśla swój górniczy charakter, pamiętając z jakiego regionu się wywodzi i dla kogo istnieje – dowiadujemy się z misji klubu. W niej również zawarte zostały zadania społeczne, w których wielką rolę odgrywają dzieci i młodzież.

Jak to się przekłada na rzeczywistość? W składzie pierwszej drużyny znajduje się dwóch wychowanków, a do tego kilku zawodników posiada silne więzi z regionem. Klub prowadzi własną Akademię Talentów i dysponuje silnymi grupami juniorskimi. Jasne zdefiniowanie swojej roli oddziałuje na stabilność finansową, gdyż wśród sponsorów znajduje się wiele firm osadzonych w regionie. Prowadzi to oczywiście do wzrostu sportowego popieranego regularnie wynikami na arenie krajowej i międzynarodowej. Dodatkowym elementem jest fakt, że dzięki klarownemu sprecyzowaniu celów, klub doskonale zna swoje potrzeby. W konsekwencji z powodzeniem pozyskuje dodatkowe środki na rozwój.

Jastrzębski Węgiel zdecydowanie wyróżnił się na tle 62 przebadanych klubów, opracowując nie tylko swoje sensowne wyobrażenie, ale również poprzez wcielanie go w życie. Największym rozczarowaniem były największe kluby piłkarskiej Ekstraklasy, w przypadku których nie udało się dotrzeć do pożądanych dokumentów. Część z nich boryka się z różnego rodzaju problemami, za czym na pewno stoi brak pomysłu i strategicznego planu na rozwój. Trwoniony jest tym samym potężny potencjał kibicowski, infrastrukturalny i marketingowy.

Misja, wizja czy wartości to jedne z kilku elementów, które mogą się okazać pomocne w rozwoju każdego projektu. Dla przeciwwagi przygotowanego raportu o dosyć pesymistycznych wnioskach znajduje się wiele przykładów z polskiego sektora sportowego, dokumentujących, że wyobrażenie działalności organizacji poparte planem jest pierwszym krokiem do sukcesu. Wystarczy spojrzeć na Stadion Narodowy w Warszawie, działalność społeczną Marcina Gortata czy blog Anny Lewandowskiej. Wszystkie projekty łączy wspólny mianownik w postaci zdefiniowania celu
i drogi do niego.

ZOBACZ RAPORT: Raport – Dokąd zmierza polski sport

Autor prowadzi bloga robertblaszczyk.wordpress.com