Jagiellonia i Legia mogą liczyć na miliony. Liga Konferencji to finansowe eldorado
UEFA zwiększyła pulę nagród dla swoich rozgrywek wraz z wprowadzeniem nowego formatu Ligi Mistrzów, Ligi Europy i Ligi Konferencji od tego sezonu. Łączna kwota przeznaczona dla uczestników wynosi 3,317 miliarda euro, co stanowi wzrost o około 500 milionów euro w porównaniu do poprzednich lat.
Podana suma dotyczy tzw. scentralizowanej części rozgrywek, zaczynającej się od czwartej rundy kwalifikacyjnej i obejmującej fazę ligową wszystkich trzech europejskich pucharów, jak również Superpuchar UEFA. Nowy podział środków finansowych będzie obowiązywał do końca sezonu 2026/27.
Z tej puli 2,467 miliarda euro trafi do uczestników Ligi Mistrzów oraz Superpucharu UEFA, 564 miliony euro do klubów w Lidze Europy, a 285 milionów do zespołów rywalizujących w Lidze Konferencji.
Zarówno Legia, jak i Jagiellonia już zyskały po 3,17 miliona euro za awans. Białostoczanie dodatkowo zarobili około 800 tysięcy euro za udział w eliminacjach do Ligi Mistrzów i Ligi Europy, co razem daje jej blisko 4 miliony euro.
Jagiellonia ma już co najmniej fazę ligową LKE.
– 525k euro za rundy el. (3x 175k)
– 3.17 mln euro za awans do rozgrywek ligowych
– co najmniej 28k euro za ranking ligowy
– środki z market pool i za współczynnikŁącznie będzie ponad 4 mln euro, czyli ponad 17 mln zł.#PANJAG pic.twitter.com/BhozemIyxH
— Kuba Szlendak (@KubaSzlendak) July 23, 2024
Legia do tej pory zgromadziła prawie 3,7 mln euro (około 16 milionów złotych). Poza 3,17 miliona za awans, klub otrzyma również 525 tysięcy euro za rozegranie trzech rund kwalifikacyjnych do Ligi Konferencji.
Ile można zarobić?
Każdy z 36 klubów, który awansuje do fazy zasadniczej Ligi Konferencji, otrzymuje 3,17 miliona euro. Do tego dochodzą 400 tysięcy euro za każde zwycięstwo, 133 tysiące za remis, a także inne kwoty zależne od ostatecznej pozycji w tabeli oraz awansu do dalszych etapów, np. do ćwierćfinału, półfinału czy finału. Zwycięzca finału otrzyma dodatkowe trzy miliony euro.
Piłkarze Legii rozpoczną rozgrywki ligowe w nowej Lidze Konferencji od domowego spotkania z Betisem Sewilla 3 października. Z kolei Jagiellonia tego samego dnia zmierzy się na wyjeździe z FC Kopenhaga. W drugiej kolejce, która odbędzie się 24 października, Legia zagra w Serbii z TSC Backa Topola, natomiast Jaga podejmie u siebie mołdawski zespół Petrocub Hincesti.
Następnie, 7 listopada, warszawska drużyna zmierzy się na własnym stadionie z Dynamem Mińsk, a mistrz Polski zagra również u siebie przeciwko norweskiemu Molde FK. Czwarta kolejka, zaplanowana na 28 listopada, przyniesie wyjazdowe mecze polskim drużynom: Legia zagra na Cyprze z Omonią Nikozja, w której składzie występują Mariusz Stępiński i Mateusz Musiałowski, natomiast Jagiellonia zmierzy się w Słowenii z NK Celje.
W piątej serii gier, 12 grudnia, Jagiellonia pojedzie na wyjazdowy mecz z czeskim FK Mlada Boleslav, a Legia będzie gospodarzem spotkania przeciwko szwajcarskiemu FC Lugano, gdzie gra Kacper Przybyłko. Faza ligowa zakończy się 19 grudnia, kiedy Legia uda się do Sztokholmu na spotkanie z Djurgarden, a Jagiellonia zagra u siebie ze słoweńską Olimpiją Lublana.
Gra z atrakcyjnymi rywalami pokroju Betisu, czy Molde FK sprawi, że zarówno w Warszawie, jak i w Białymstoku bilety zapewne bardzo szybko wyprzedadzą się do ostatniego miejsca. W pozostałych spotkaniach oba kluby mają duże szanse, żeby zapełnić stadiony.
Jakie jeszcze zaszły zmiany?
Zmodyfikowano również sposób przyznawania premii, który łączy teraz wpływy z praw marketingowych i telewizyjnych z pozycją drużyny w rankingu UEFA. Nowy system zwany „value pillar” uwzględnia oba te aspekty, a kwoty przydzielane drużynom będą zależne od miejsca w rankingu oraz sprzedaży praw, podzielonych na rynek europejski i pozaeuropejski.
W Lidze Mistrzów wypłaty z „value pillar” będą pochodziły z puli 853 milionów euro. Podobne zasady będą obowiązywały w Lidze Europy (198 milionów euro) i Lidze Konferencji (57 milionów euro).
Dodatkowo, osobna pula w wysokości około 132 milionów euro zostanie rozdysponowana między kluby uczestniczące w eliminacjach europejskich pucharów. UEFA przyzna 175 tysięcy euro za każdy występ w kolejnych rundach, a krajowi mistrzowie, którzy nie awansują do fazy ligowej, otrzymają 260 tysięcy euro.
Na przykład Wisła Kraków, która odpadła w ostatniej rundzie kwalifikacji Ligi Konferencji, zarobiła 1,71 miliona euro, a Śląsk Wrocław, który zakończył swoją przygodę w 3. rundzie, otrzyma 900 tysięcy euro.
fot. Pressfocus.pl