Aktualności 10 lipca 2024

Ceremonia otwarcia IO dokładnie strzeżoną tajemnicą. To ma być wielkie widowisko

autor: Adrian Janiuk
Szczegóły ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu, zaplanowanej na 26 lipca, po raz pierwszy poza stadionem, są ściśle strzeżoną tajemnicą we Francji. Nie podano, którzy artyści wystąpią ani jakie elementy złożą się na uroczystość. Wiadomo jedynie, że wydarzenie ma być niezwykle widowiskowe.

Igrzyska w Paryżu, które odbędą się dokładnie sto lat po ostatnich olimpiadach w tym mieście, mają być wyjątkowe. Ceremonia otwarcia, która po raz pierwszy odbędzie się poza stadionem, będzie miała miejsce na Sekwanie.

Szczegóły dotyczące samej ceremonii są wciąż niejasne, poza informacją, że na sześciokilometrowym odcinku rzeki popłynie 115 łodzi z delegacjami sportowców, a trasa będzie biegła od mostu Austerlitz do Pont d’Iéna.

Organizatorzy zdradzili nieco tajemnic dziennikarzom zaproszonym na próbę w ogromnym, opuszczonym hangarze poza Paryżem. Miejsce to wybrano ze względu na możliwość pomieszczenia licznych tancerzy zaangażowanych w ceremonię.

W samej scenie, na którą zaproszono dziennikarzy, weźmie udział 400 tancerzy, choć na próbach obecnych było tylko około 50. Ze względu na brak odpowiednio dużej przestrzeni, próby odbywają się w małych grupach. – To wymaga dużej organizacji, ale dajemy radę – powiedziała Maud Le Pladec, odpowiedzialna za choreografię uroczystości.

Ceremonia otwarcia ma obejmować około 10 pokazów, a tancerze będą obecni na każdym moście wzdłuż trasy parady. – Pokażemy taniec w całej jego różnorodności – powiedziała Le Pladec, dodając, że chciała połączyć breakdance z tańcem współczesnym i klasycznym. Według relacji AFP z próby, można spodziewać się neonów i dyskotekowych kul.

Powody, dla których tancerze zgłosili się do występu, były różne. Dla 25-letniej Louise Demay, taniec na igrzyskach to spełnienie marzeń z dzieciństwa. Natomiast 19-letni Guilbeaud Manuarii przyznał, że udział w wydarzeniu podjął głównie dla wypłaty, choć ta “nie jest zbyt wysoka”.

Organizatorzy podkreślają, że wszystko jest prawie gotowe. – Od połowy marca wszystko jest już ustalone – choreografie, muzyka, kostiumy… Jesteśmy prawie na finiszu! – powiedział dyrektor artystyczny igrzysk, Thomas Jolly.

Kiedy odbędzie się próba generalna? – Nie możemy nic zdradzić – odpowiedzieli uczestnicy próby zgodnie. Igrzyska olimpijskie w Paryżu oficjalnie rozpoczną się 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia.

fot. Pressfocus.pl