Aktualności 23 czerwca 2024

Tysiące bezdomnych zniknęło z ulic Paryża. Wszystko przez igrzyska

autor: Adrian Janiuk
Ponad dwanaście tysięcy osób bezdomnych zostało przesiedlonych z regionu paryskiego w ramach "czystki społecznej". Wszystko za sprawą letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Wśród przesiedlonych znalazły się osoby ubiegające się o azyl, rodziny i dzieci żyjące w trudnych warunkach. Odnotowano również, że paryska policja koncentruje się na osobach świadczących usługi seksualne i uzależnionych od narkotyków, próbując “oczyścić” z nich miasto.

Proces relokacji i likwidacji obozowisk namiotowych w Paryżu przyspieszył od kwietnia 2023 roku. W tym okresie przesiedlono 12 545 osób. Organizacja Le Revers de la Medaille, monitorująca przesiedlenia bezdomnych i reprezentująca 90 stowarzyszeń, wskazała, że potrzeba co najmniej 20 000 mieszkań w całej Francji, w tym 7000 w regionie Ile-de-France, aby znaleźć trwałe rozwiązanie problemu bezdomności.

Paul Alauzy, koordynator ds. monitorowania zdrowia w Medecins du Monde, oskarżył władze o przeprowadzanie “czystek społecznych” wobec najbardziej narażonych mieszkańców miasta, aby Paryż “prezentował się jak najlepiej” podczas igrzysk olimpijskich. – Władze ukrywają nędzę pod dywanem – stwierdził.

Burmistrz Paryża, Anne Hidalgo, powiedziała, że ratusz wielokrotnie apelował do rządu odpowiedzialnego za mieszkania socjalne o przedstawienie wiarygodnego planu zapewnienia lokum dla około 3600 osób, które od lat mieszkają na ulicach stolicy. W zeszłym roku zapewniała, że nikt nie będzie zmuszany do opuszczenia miasta.

Jestem zła, że zepchnięto tę sprawę na miasto, ponieważ nie jest to nasza rola ani odpowiedzialność, a my już odgrywamy większą rolę w znajdowaniu pilnego zakwaterowania dla osób bezdomnych. Co tydzień umieszczamy rodziny w mieszkaniach – podkreśliła Hidalgo.

fot. Pressfocus.pl