Aktualności 26 maja 2024

Tego jeszcze nie było podczas Copa America! Przełomowa decyzja

autor: Adrian Janiuk
Dwie sędziny piłkarskie, Edina Alves z Brazylii i Maria Victoria Penso z USA, dołączyły do grona 23 arbitrów, którzy wezmą udział w nadchodzącym turnieju Copa America, rozpoczynającym się 20 czerwca w Stanach Zjednoczonych. To historyczny moment, gdyż nigdy wcześniej kobiety nie miały okazji prowadzić spotkań podczas mistrzostw Ameryki Południowej.

W sumie wśród 101 sędziów znajduje się osiem pań: oprócz Alves i Penso, na linii będą wspomagać Neuza Back z Brazylii, Mary Blanco z Kolumbii, Migdalia Rodriguez z Wenezueli oraz Brooke Mayo i Kathryn Nesbitt z USA. Ponadto, za odpowiedzialność za VAR odpowiadać będzie Tatiana Guzman z Nikaragui.

“To ważne zobowiązanie, jakie CONMEBOL podejmuje od 2016 roku – rozwój zawodowy większej liczby kobiet na boisku i poza nim, promowanie równouprawnienia płci w różnych turniejach” – czytamy w komunikacie Południowoamerykańskiej Konfederacji Piłkarskiej.

Alves i Penso miały już okazję prowadzić mecze w różnych ligach, w tym niemieckiej i francuskiej, a także w klubowych mistrzostwach na świecie. Back i Nesbitt mają za sobą również pracę na mistrzostwach świata w Katarze w 2022 roku. Penso, Mayo i Nesbitt zostały także wybrane do sędziowania podczas nadchodzących igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Copa America, w której biorą udział drużyny z Ameryki Południowej oraz zaproszone zespoły z innych części świata, potrwa do 14 lipca.

fot. Pressfocus.pl