Aktualności 15 maja 2024

Francuzi w pełnej gotowości. Liczne protesty w trakcie sztafety z ogniem olimpijskim

autor: Adrian Janiuk
Od czasu przybycia sztafety z ogniem olimpijskim do Francji zostały udaremnione 32 akcje protestacyjne. Poinformował o tym francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin.

Olimpijski ogień przybył do Francji z Grecji 8 maja na pokładzie trójmasztowca “Belem“. Od tego czasu podróżuje przez kraj, który będzie gospodarzem igrzysk. Do Paryża dotrze 26 lipca, na dzień ceremonii otwarcia wydarzenia.

To nie były planowane ataki ani czyny przestępcze, ale akcje protestacyjne. Wywiad terytorialny był w stanie interweniować, uniemożliwiając m.in. wywieszanie transparentów – dodał szef resortu podczas konferencji prasowej. Nie poinformował jednak ile osób zostało zatrzymanych w związku z planowanymi protestami.

W ciągu ostatnich dwóch dni policja udaremniła również dwie próby “kontaktu z ogniem”. – Od rozpoczęcia sztafety w Marsylii w ubiegłą środę przechwycono także trzy drony i aresztowano czterech pilotów tych nowoczesnych urządzeń – ujawnił Darmanin.

Uruchomiono platformę internetową, za pomocą której można uzyskać przepustki umożliwiające dostęp do niektórych obszarów Paryża w trakcie igrzysk olimpijskich. – Ponad 17 tys. osób zaaplikowało już o kod QR, z czego trzy tysiące wniosków dotyczy pojazdów – wyznał francuski minister.

Igrzyska olimpijskie w stolicy Francji rozpoczną się oficjalnie 26 lipca, a zakończą 11 sierpnia. Zmagania paralimpijczyków zaplanowano od 28 sierpnia do 8 września.

fot. Pressfocus.pl