Aktualności 27 marca 2024

Poznaliśmy gospodarza Igrzysk Europejskich

Czwarta edycja Igrzysk Europejskich odbędzie się w 2027 roku w Stambule. Tę informację ogłosiło stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) po spotkaniu Komitetu Wykonawczego w Rzymie. Gospodarzem poprzedniej edycji były rok temu Kraków i Małopolska.

EOC z radością zatwierdziło kandydaturę Stambułu do roli gospodarza Igrzysk Europejskich. To świetna wiadomość zarówno dla europejskich sportowców, jak i dla tego miasta. Turcja i Stambuł od dawna są przyjaciółmi międzynarodowego sportu (…). Wiemy, że to będzie idealne miejsce na popisy najlepszych sportowców w Europie – skwitował prezydent EOC Spyros Kapralos, cytowany w oficjalnym komunikacie.

Stambuł był jedynym kandydatem i otrzymał w głosowaniu jednogłośne poparcie. Jak zaznaczono, “w oparciu o sukces imprezy w Krakowie i Małopolsce“, organizatorzy kolejnej edycji chcą, żeby w jeszcze większej liczbie dyscyplin znajdujących się w programie Igrzysk Europejskich można było wywalczyć kwalifikacje olimpijskie do Los Angeles 2028.

Decyzja Komitetu Wykonawczego ma zostać ostatecznie potwierdzona w czerwcu br. podczas zgromadzenia generalnego w Bukareszcie. Wówczas w stolicy Rumunii dojdzie także do podpisania wymaganych umów.

fot. eurolympic.org