Aktualności 27 marca 2024

Tysiące prezerwatyw w wiosce olimpijskiej

Dyrektor wioski Laurent Michaud ogłosił, że podczas letnich igrzysk w Paryżu, które odbędą się dla mieszkańców wioski olimpijskiej oraz paraolimpijskiej, zostanie przygotowanych aż 300 tysięcy prezerwatyw. W wiosce zamieszka w sumie około 14 tysięcy sportowców i przedstawicieli sztabów trenerskich w trakcie igrzysk oraz paraolimpiady.

W przeciwieństwie do igrzysk w Tokio w 2021 roku, gdzie organizatorzy nakazywali unikanie niepotrzebnego kontaktu fizycznego z powodu pandemii COVID-19, prezerwatywy nie były rozdawane w wiosce olimpijskiej. Japończycy zerwali z tradycją olimpijską, ograniczając rozdawanie prezerwatyw do momentu opuszczenia kraju przez sportowców.

Pierwszy raz tego typu środki antykoncepcyjne zostały rozdane podczas letnich igrzysk w Seulu w 1988 roku, gdzie przygotowano 8500 prezerwatyw, mając na celu promowanie wiedzy na temat zapobiegania zakażeniom wirusem HIV.

W Sydney w 2000 roku przygotowano 70 tysięcy prezerwatyw, jednak w trakcie igrzysk okazało się, że liczba ta była niewystarczająca, co zmusiło organizatorów do uzupełnienia o kolejne 20 tysięcy.

Rekordowa liczba prezerwatyw, czyli 450 tysięcy, została dostarczona do wioski olimpijskiej w Rio de Janeiro podczas igrzysk w 2016 roku. Była to trzykrotnie większa ilość niż w Londynie w 2012 roku. Dodatkowo, po raz pierwszy w historii igrzysk, pojawiły się specjalne zabezpieczenia przed zakażeniem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową dla kobiet, w liczbie 100 tysięcy.