Aktualności 10 grudnia 2023

Europejczycy chcą zorganizować MŚ kobiet w 2027 roku. Jest konkurencja

autor: Adrian Janiuk
Belgia, Holandia i Niemcy zgłosiły wspólną kandydaturę w związku z organizacją mistrzostw świata kobiet w piłce nożnej w 2027 roku. Potwierdzone zostało to przez krajowe federacje piłkarskie tych trzech państw. Tego samego dnia Meksyk i Stany Zjednoczone oficjalnie przedstawiły swoją wspólną kandydaturę.

Jeśli Meksyk i USA zostaną wybrane do organizacji turnieju kobiecego, oznaczałoby to, że w stosunkowo krótkim okresie czasu w tej części świata odbędą się dwie najważniejsze imprezy piłkarskie. Rok wcześniej Meksyk, USA i Kanada wspólnie zorganizują mistrzostwa świata mężczyzn. W piątek również Belgia, Holandia i Niemcy ogłosiły swoją wspólną kandydaturę, a Brazylia złożyła aplikację już w listopadzie.

Szefowa amerykańskiej federacji piłkarskiej Cindy Parlow Cone uważa to za ogromny plus. – To kluczowy czas dla kobiecej piłki nożnej. Stany Zjednoczone i Meksyk mają wyjątkową możliwość zorganizowania mistrzostw świata, w którym wykorzystane zostaną te same obiekty, infrastruktura i działania, co podczas mundialu mężczyzn zaledwie rok wcześniej – powiedziała Parlow Cone.

Początkowo Republika Południowej Afryki również wyraziła chęć organizacji mistrzostw w 2027 roku, ale ostatecznie wycofała swoją ofertę. Argumentując decyzję RPA zapewniło, że lepiej przygotuje się do goszczenia turnieju w 2031 roku.

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) planuje przeprowadzenie wizyt kontrolnych w krajach ubiegających się o prawo do organizacji turnieju w lutym. Decyzja o gospodarzu zostanie podjęta podczas Kongresu FIFA w maju.

W 2023 roku mistrzostwa świata kobiet odbyły się w Australii i Nowej Zelandii, a w finale Hiszpania pokonała Anglię 1:0.