Aktualności 17 listopada 2023

Rekord Premier League pobity! Manchester City najlepszy w historii

autor: Adrian Janiuk
Manchester City poinformował, że ostatni sezon był przełomowy w historii klubu. Zdobyta potrójna korona walnie przyczyniła się do osiągnięcia rekordowych przychodów w wysokości 712,8 mln funtów (818 mln euro). Oznacza to, że poprzedni rekord pod tym względem należący do Manchesteru United został wyraźnie pobity.

Klub należący do rodziny panującej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pobił klub z Old Trafford, jeśli chodzi o wzrost zysku o 80,4 miliona funtów (92,3 miliona euro). Lokalny rywal „Obywateli” – Manchester United, który przez ostatnią dekadę pozostawał w cieniu City pod względem osiągnięć sportowych. Klub z czerwonej części Manchesteru ogłosił pod koniec października rekordowe wówczas przychody w wysokości 648,4 miliona funtów (744 miliony euro). Mistrzowie Anglii znacząco pobili osiągnięcie „Czerwonych Diabłów”.

W poprzednim sezonie podopieczni Pepa Guardioli stali się drugim angielskim klubem, po „Czerwonych Diabłach” w 1999 roku, który w jednym sezonie zdobył Ligę Mistrzów, Premier League i Puchar Anglii. Manchester City, lider rankingu „Football Money League”, według firmy Deloitte w roku 2023, uzyskało przychody z transmisji telewizyjnych na poziomie niemal 300 milionów funtów (344 miliony euro).

Budżet płacowy klubu wzrósł o prawie 70 milionów funtów, osiągając niemal 423 miliony funtów (485 milionów euro), zaś z transferów zawodników „The Citizens” uzyskano niemal 122 miliony funtów. Wartość ta nie obejmuje kwoty wydanej na zakup nowych piłkarzy.

Zespół prowadzony przez trenera Guardiolę dąży do zdobycia do czwartego z rzędu tytułu mistrza Anglii, po dwunastu kolejkach sezonu znajduje się na czele tabeli Premier League. Ponadto już wywalczył awans do fazy pucharowej Ligi Mistrzów.

fot. Pressfocus.pl