Aktualności 25 października 2023

Arsenal oskarżony o rasizm. Wszystko przez “zbyt małą różnorodność w zespole”

autor: Adrian Janiuk
Arsenal wywołał kontrowersje w mediach społecznościowych, publikując zdjęcie swojego zespołu kobiecego. Londyński klub został skrytykowany przez internautów, którzy zarzucili mu brak różnorodności w składzie. Ku wielkiemu zaskoczeniu londyńczycy poważnie potraktowali te oskarżenia i odnieśli się do sprawy.

Jeden z użytkowników serwisu X (dawniej Twitter) skomentował zdjęcie kobiecej drużyny Arsenalu następująco: “W 2023 roku żadna drużyna, niezależnie od płci, nie powinna mieć wyłącznie zawodników o jednym kolorze skóry”.

Ku zaskoczeniu wielu, klub odniósł się do krytycznych uwag na poważnie i opublikował oświadczenie w portalu “The Athletic”, przyznając: “Rozumiemy, że skład naszego zespołu kobiecego nie odzwierciedla różnorodności naszego klubu i społeczności. Priorytetowo traktujemy dalsze zwiększanie różnorodności i integracji.”

Widać zatem, że dla niektórych ludzi większe znaczenie ma różnorodność niż osiągnięcia sportowe. To jednak nie pierwszy raz, kiedy Arsenal zwraca uwagę na kwestie różnorodności. Dwie dekady temu Arsene’a Wengera, ówczesnego trenera męskiego zespołu Arsenalu, krytykowano za rzadkie wystawianie angielskich zawodników w pierwszym składzie. Wówczas kontekst był jednak całkowicie inny.

fot. Pressfocus.pl