Aktualności 2 października 2023

Powstanie muzeum dla kibiców Pogoni

Szczeciński klub Pogoń poinformował, że projekt dotyczący muzeum Pogoni, czyli "Międzypokoleniowe Centrum Tożsamości, Historii i Kultury kibiców Pogoni Szczecin - Sztorm", jest już oficjalnie zaakceptowany przez SBO. Oznacza to, że znajdzie się na listach do głosowania w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim 2024.

Celem projektu jest stworzenie unikatowego w skali Szczecina miejsca, opowiadającego o historii, tradycjach i tożsamości Pogoni oraz kulturze kibicowania w Szczecinie.

Dzięki realizacji projektu mieszkańcy Dzielnicy Pogodno oraz całego Szczecina uzyskają dostęp do ośrodka kulturalno-historycznego, w którym będą mogli miło spędzić czas oraz zwiększyć, bądź też ugruntować swoją wiedzę z zakresu historii Pogoni oraz kultury kibicowania w Szczecinie. Obiekt powstać ma na 160 metrach kwadratowych nieopodal głównego wejścia do stadionu w trybunie C. Co ważne, zgodnie z założeniami SBO, w przypadku realizacji projektu, każdy będzie mógł odwiedzać to miejsce bezpłatnie!

Projekt kierowany jest do wszystkich grup wiekowych mieszkańców dzielnicy oraz Szczecina. Zróżnicowanie centrum pod względem oferty powoduje, że znajdzie się tam wiele atrakcji zarówno dla dzieci, jak i seniorów. Planowane są instalacje z zakresu multimediów (m.in. green screen z wirtualnymi wywiadami, czy fotel Virtual Reality, dzięki któremu każdy będzie mógł poczuć się przez chwilę jak piłkarz wychodzący na wypełniony kibicami stadion), czy gier zręcznościowych (puzzle magnetyczne, wkręcanie korków, gra „Twoja jedenastka”), które stworzone zostaną z myślach o najmłodszych mieszkańcach (oczywiście nie tylko!) Szczecina. Instalacje pokazujące historię Pogoni i jej relację z miastem w sposób bardziej tradycyjny (m.in. ekspozytor plakatów, czy strefa wychowanków) kierowane są głównie (ale oczywiście nie tylko!) do osób dorosłych. Środowisko senioralne również znajduje się w gronie beneficjentów centrum – instalacje „pokoju Floriana Krygiera”, ściany pamiątkowej, czy tradycyjnych ekspozycji są hołdem dla historii klubu, którego forma z pewnością zainteresuje najstarszych (oczywiście nie tylko!) mieszkańców Szczecina. To oczywiście tylko wycinek planów związanych z tym miejscem, z czasem odsłonimy jeszcze więcej kart.

“W tym roku mieszkańcy zgłosili rekordowe 226 projektów w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2024. W tegorocznej puli znalazło się 181  projektów lokalnych i  45 projektów w kategorii Zielonego SBO. Ich pula wynosi 17 200 000 zł. Mamy wielką nadzieję, że już wkrótce dzięki Wam powstanie wspaniałe miejsce w naszym pięknym stadionie!” – czytamy na oficjalnej stronie internetowej Pogoni.