Aktualności 18 września 2023

Startuje Liga Mistrzów. Kto najgłębiej sięgnął do kieszeni, kto wydał najmniej na transfery?

autor: Adrian Janiuk
Rywalizacja w piłkarskiej Lidze Mistrzów w sezonie 2023/24 rozpocznie się już we wtorek. Najbogatsze kluby ze Starego Kontynentu przeznaczyły fortunę na transfery w letnim oknie transferowym. W tym zestawieniu przoduje Paris Saint-Germain, które znacząco wyprzedza Manchester City.

Mistrzowie Francji mają wielki apetyt na triumf w Lidze Mistrzów. W związku z tym, latem przeznaczyli prawie 350 milionów euro na transfery. Drugi w tym zestawieniu jest Manchester City. Obrońca tytułu wydał na nowych piłkarzy 241,1 mln euro, czyli aż o 108,4 mln euro mniej niż PSG.

Na trzecim miejscu jest Arsenal. Wicemistrzowie Anglii na transfery wyłożyli 234,9 mln euro – w tym zawrotne 120 mln euro na Declana Rice’a i 75 mln euro na Kaia Havertza.

Tuż za podium plasuje się Manchester United, który rozdysponował na wzmocnienia 206,7 mln euro. W ścisłej czołówce znajduje się także Bayern Monachium. Mistrzowie Niemiec wydali jednak znacznie mniej od wyżej wymienionych klubów. Mowa jest o kwocie 155 mln euro, w tym okrągłe 100 mln na Harry’ego Kane’a.

Z kolei ósmą lokatę zajmuje Real Madryt, który ustępuje Newcastle United (153,2 mln euro) i RB Lipsk (152,5 mln euro). Królewscy wyłożyli 129,5 mln euro, z czego aż 103 mln na Jude’a Bellinghama.

W czołowej dziesiątce są jeszcze dwa włoskie kluby, które zainwestowały ponad 100 mln euro w nowych graczy. AC Milan wydał 114 mln euro, a klub Piotra Zielińskiego – SSC Napoli 104 mln euro.

Źródło zestawienia: Mundo Deportivo

Co ciekawe, na samym dole tego zestawienia znajduje się FC Barcelona. Klub ze stolicy Katalonii pozyskał tego lata m.in. Oriola Romeu, Ilkaya Guendogana, Joao Felixa, Joao Cancelo i Inigo Martineza.

Z tej piątki mistrzowie Hiszpanii zapłacili tylko za Romeu, pozyskanego za 3,4 mln euro z Girony. Natomiast Guendogan i Martinez przeszli do klubu Roberta Lewandowskiego jako wolni agenci, a dwaj reprezentanci Portugalii zostali wypożyczeni, odpowiednio, z Atletico Madryt i Manchesteru City.

fot. Pressfocus.pl