Aktualności 17 września 2023

Tenis w wyjątkowym miejscu. Puchar Davisa zawitał na historyczny obiekt

autor: Adrian Janiuk
Światowej klasy tenis zawitał na majestatyczny Stadion Panateński w Atenach. Dom pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich jest gospodarzem prestiżowego Pucharu Davisa. Jest to najważniejszy międzynarodowy turniej drużynowy w tenisie mężczyzn, okrzyknięty "mistrzostwami świata w tenisie".

Grecja jest kolebką igrzysk olimpijskich. To właśnie na Peloponezie, w mieście Olimpia w starożytnych czasach, co cztery lata organizowano zawody sportowe ściągające uczestników ze wszystkich greckich polis.

Stadion Panateński w Atenach został wybudowany w latach 330–329 p.n.e. przez Lykurgosa na wielkie igrzyska Panateńskie. Zrekonstruowany na Letnie Igrzyska Olimpijskie 1896, dzięki wytrwałości i nakładom finansowym Jeorjosa Awerofa, greckiego męża stanu i przemysłowca.

Aktualnie stadion często jest miejscem ważnych wydarzeń kulturalnych. Częściej odbywają się na nim np. koncerty niż wydarzenia sportowe, jednak obejrzenie meczów rozgrywek Pucharu Davisa na Stadionie Panateńskim jest czymś szczególnym dla fanów tenisa.

Pięcioosobowa drużyna Grecji, w skład której wchodzi tenisista numer trzy na świecie w rankingu ATP – Stefanos Tsitsipas, prowadzona przez kapitana Apostolosa Tsitsipasa, mierzy się ze Słowacją. Po dwóch pojedynkach jest remis 1:1. Dokończenie rywalizacji w niedzielę.

fot. Damian Maniecki