Aktualności 14 września 2023

Długa dyskwalifikacja Simony Halep za doping

autor: Adrian Janiuk
Simona Halep, była liderka rankingu tenisistek została ukarana czteroletnią dyskwalifikację za naruszenie przepisów dotyczącego dopingu. Ogłosiła International Tennis Integrity Agency (ITIA). 31-letnia zawodniczka była zawieszona od października 2022 roku, kiedy wykryto u niej niedozwoloną substancję roxadustat.

Pozytywne wyniki pojawiły się w badaniach próbek A i B, pobranych podczas ubiegłorocznego US Open. Roxadustat jest używany w leczeniu anemii, pobudza produkcję hemoglobiny i czerwonych krwinek. Podaje się go w postaci doustnej.

W maju 2023 roku pojawił się kolejny zarzut wobec Halep, dotyczący nieprawidłowości w jej paszporcie biologicznym. Tenisistka cały czas utrzymuje, że jest niewinna i odpowiedziała na nowy zarzut, oskarżając organy antydopingowe o prześladowanie. Pozytywny wynik testu próbuje tłumaczyć spożyciem skażonej odżywki.

“Ilość spożytej przez zawodniczkę odżywki nie mogła skutkować takim stężeniem roxadustatu, jaki stwierdzono w próbce” – przekazała ITIA w oświadczeniu.

Dodano również, że niezależne grono ekspertów jednogłośnie uznało, że “prawdopodobnie doping” odpowiada za nieprawidłowości w paszporcie biologicznym. Halep od dyskwalifikacji zamierza odwołać się do Międzynarodowego Trybunału ds. Sportu (CAS).

“Kontynuuję treningi i zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby oczyścić swoje imię z fałszywych zarzutów” – wyjaśniła w oświadczeniu przesłanym agencji Reutersa.

Utytułowana Rumunka m.in. dwukrotnie wygrała turnieje wielkoszlemowe – French Open 2018 i Wimbledon 2019. Gdy ją zawieszono zajmowała dziewiąte miejsce w rankingu WTA. Okres dyskwalifikacji zakończy się 6 października 2026 roku.