Aktualności 13 września 2023

Rząd tworzy serwis streamingowy “mTV” z filmami i sportem

Rząd PiS planuje uruchomienie serwisu streamingowego o nazwie mTV w oparciu o aplikację mObywatel. Minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński, ogłosił, że serwis ten będzie dostępny na urządzeniach mobilnych. Będzie on oferował zarówno transmisje sportowe, w tym mecze reprezentacji Polski, jak i filmy. Jak wynika z informacji wirtualnemedia.pl, projekt ma być częściowo finansowany ze środków publicznych.

Minister Cieszyński podzielił się swoimi planami dotyczącymi mTV na portalu społecznościowym X (wcześniej Twitter). – W nadchodzącej kadencji chcemy wzbogacić mObywatela o kolejną funkcję, którą roboczo nazwaliśmy mTV. Zagwarantuje ona dostęp nie tylko do wydarzeń sportowych, ale także do cyfrowych dóbr polskiej kultury. Wyprodukowane za publiczne pieniądze utwory będą musiały docelowo być udostępniane także w tej formule – zaznaczył Cieszyński.

Warto zaznaczyć, że mTV nie ma zamiaru konkurować z globalnymi gigantami streamingowymi, takimi jak YouTube, Netflix, Disney+ czy HBO Max. Serwis ten będzie dostępny wyłącznie na smartfonach i nie będzie można go korzystać na komputerach, telewizorach ani urządzeniach do streamingu.

Miałaby to być jedna z docelowo kilkuset funkcji aplikacji mObywatel, co oznacza, że usługa byłaby dostępna na telefonach komórkowych. To są jedne z najpopularniejszych treści w telewizji i sądzę, że taka możliwość przyciągnęłaby do aplikacji nowych użytkowników. Zresztą telefon komórkowy to dziś najpopularniejsza platforma dostępowa do multimediów – stwierdził Cieszyński.

Istnieje także kwestia współpracy z Telewizją Polską (TVP). Obecnie polscy kibice mogą oglądać darmowe transmisje meczów reprezentacji Polski za pośrednictwem aplikacji TVP Sport, TVP Go czy TVP VOD, która niedawno udostępniła bezpłatnie większość kanałów publicznego nadawcy. Aby mTV mógł transmitować takie wydarzenia, twórcy aplikacji będą musieli uzyskać licencje od TVP lub innych nadawców posiadających prawa do transmisji sportowych.

Kwestie związane z prawami do transmisji będą elementem ostatecznej koncepcji, którą przedstawimy po wyborach – zapewnił minister cyfryzacji w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl.

Co do treści kulturalnych, jakie mogą znaleźć się w aplikacji, nazwa mTV nawiązuje do kanałów muzycznych i rozrywkowych MTV, które są częścią koncernu Paramount Global i istnieją od ponad 40 lat na całym świecie.