Aktualności 3 września 2023

STOP rasizmowi. Stal Mielec potępiła atak kibiców na Leandro

autor: Adrian Janiuk
Piłkarz Stali Mielec, Leandro podczas piątkowego meczu PKO BP Ekstraklasy z Ruchem Chorzów (1:1) był obrażany przez kibiców rywali. "Nie ma miejsca na rasizm na polskich stadionach" – napisał w mediach społecznościowych Brazylijczyk z polskim paszportem. Niespełna 40-letniego obrońcę wspiera jego klub. Stal wydała komunikat w sprawie skandalicznego zachowania fanów chorzowian.

Urodzony w Rio de Janeiro defensor opublikowała obszerne oświadczenie w związku z przykrymi dla niego wydarzeniami w ostatnim meczu ligowym z Ruchem Chorzów.

“Przy wyjściu z boiska usłyszałem, że jestem “murzynem i mam wyp…….ć z Polski”. Od czasu rozgrzewki i potem przez cały mecz z trybun słuchałem rasistowskich tekstów i imitowanych małpich odgłosów” – napisał i jednocześnie podkreślił, że jest i czuje się Polakiem, mimo że nie urodził się w Polsce i ma inny kolor skóry niż 99% polskiego społeczeństwa.

“Tu jest moja rodzina, moja żona Polka, moje dziecko. Polska to mój dom. Rozegrałem w ekstraklasie dużo meczów przeciwko wspaniałym drużynom takim, jak Legia Warszawa, Lech Poznań, Cracovia, Pogoń Szczecin i wielu innym i zawsze byłem traktowany z szacunkiem i w duchu sportowej rywalizacji przez kibiców rywali. Nie myślałem więc, że spotka mnie taka sytuacja, jaka miała miejsce na piątkowym meczu” – zaznaczył Leandro, który w naszym kraju mieszka od 2014 roku.

“Od 2015 roku za każdym razem, gdy rozgrywałem mecz przeciwko Ruchowi spotykały mnie podobne sytuacje. Aż do teraz. Mamy 2023 rok. Nie można pozwalać na to, by takie sytuacje wpływały na dobre imię tego kraju i jego obywateli. Bo Polska nie jest krajem rasistowskim. I nie ma miejsca na rasizm na polskich stadionach” – zakończył.

Stal Mielec wspiera swojego piłkarza. Klub z Podkarpacia w opublikowanym stanowisku całkowicie potępił dyskryminację i ataki agresji ze względu na kolor skóry. Ponadto podkreślił, że na stadionach PKO BP Ekstraklasy nie ma miejsca na rasizm.

“Sport powinien łączyć ludzi, a nie ich dzielić. Leandro Messias dos Santos to wspaniały człowiek, dla którego Polska jest domem i miejscem, gdzie mieszka ze swoją rodziną. Wielokrotnie powtarza, jak bardzo kocha ten kraj. Wspieramy naszego zawodnika i nigdy nie będziemy przyzwalać na jakiekolwiek akty rasizmu” – czytamy w oświadczeniu Stali.

fot. Stal Mielec