Aktualności 1 września 2023

UEFA ruszyła z wyjątkową kampanią. Chodzi o rekrutację sędziów

autor: Adrian Janiuk
Międzynarodowi sędziowie Stephanie Frappart i Michael Oliver biorą udział w kampanii "Bądź Sędzią!", żeby zainspirować nową generację przyszłych sędziów.

UEFA rozpoczęła kampanię rekrutacyjną dla sędziów pod nazwą “Bądź Sędzią!”, której celem jest zwiększenie wiedzy na temat sędziowania oraz podkreślenie ich znaczenia dla gry. Program ma również na celu zainspirowanie młodych ludzi do rozpoczęcia kariery jako sędziowie. Kampania jest częścią szerszego programu, w ramach którego UEFA będzie wspierać związki narodowe w ich działaniach rekrutacyjnych. Unia Europejskich Związków Piłkarskich chce zwerbować około 40 tysięcy nowych sędziów w skali roku na Starym Kontynencie.

Ocena komitetu sędziów UEFA wykazała, że kilka zrzeszeń członkowskich boryka się z problemami w rekrutowaniu lub zatrzymywaniu młodych sędziów przed osiągnięciem wyższego poziomu. Staje się to poważnym zagrożeniem dla gry i może mieć negatywny wpływ na liczbę czołowych sędziów meczowych.

W obliczu wzrastającej liczby meczów, potrzebujemy obecnie około 277 tysięcy oficjeli w europejskiej piłce nożnej. Brakuje nam jednak prawie 40 tysięcy sędziów, aby ich liczba była wystarczająca do funkcjonowania gry na poziomie podstawowym. Dlatego UEFA zdecydowała się zainwestować w program, który wspiera związki narodowe w rekrutacji i zatrzymywaniu młodych sędziów. To niezbędne dla krwiobiegu europejskiego futbolu – powiedział Roberto Rosetti, dyrektor ds. sędziów UEFA.

W ramach kampanii został wydany klip wideo przedstawiający sędziów na różnych poziomach, w tym dwóch obecnych elitarnych sędziów piłkarskich na poziomie krajowym i międzynarodowym – Stephanie Frappart z Francji i Michael Oliver z Anglii. Przy użyciu dynamicznego stylu wideo prezentuje imponujące umiejętności i ekscytację prowadzenia meczów na różnych poziomach, od piłki amatorskiej do zawodowej. Klip oraz towarzysząca mu treść promocyjna zostaną udostępnione wszystkim związkom narodowym UEFA w ich językach, aby wesprzeć je w ich działaniach rekrutacyjnych.

Ta kampania ma ogromne znaczenie dla przyszłości piłki nożnej, ponieważ sędziowie odgrywają kluczową rolę w zabezpieczaniu gry na boisku. Oprócz poprawionej kondycji fizycznej i głębokiego zrozumienia piłki nożnej, sędziowanie może wyposażyć młodych ludzi w bezcenne umiejętności życiowe, które posłużą im zarówno na boisku, jak i poza nim – stwierdził Zvonimir Boban, Szef Piłki Nożnej UEFA i Dyrektor ds. Rozwoju Technicznego.

Rosetti podkreślił główne filary udanej rekrutacji sędziów. – Radzimy związkom kierować się w stronę graczy, którzy przestali grać w piłkę nożną, oraz identyfikować potencjalnych kandydatów w szkołach lub na uniwersytetach. Ważne jest również wzmocnienie komponentu nauki online i wprowadzenie klarownej strategii komunikacji. Wszelkie zainteresowanie wywołane przez klip kampanii UEFA będzie przekazywane bezpośrednio związkom narodowym – zaznaczył dyrektor ds. sędziów UEFA.

Związki wyznaczą jasne cele dotyczące liczby rekrutowanych i zatrzymywanych sędziów. Dla UEFA istotne są sposoby radzenia sobie z nadużyciami, które zostały zidentyfikowane jako jeden z powodów, dla których sędziowie decydują się zakończyć swoją karierę. UEFA będzie również wspierać związki narodowe w ścisłej współpracy z ich związkami regionalnymi i krajowymi klubami, aby motywować i inspirować młodych ludzi do bycia sędziami.