Aktualności 9 sierpnia 2023

Trwa akcja edukacyjna “Bądź aktywny, bądź bezpieczny”. Ambasadorami gwiazdy sportu

Aktywność fizyczna to jeden z filarów zdrowego życia. Nikt nie opowie o tym lepiej, niż mistrzowie sportu, których Ministerstwo Sportu i Turystyki zaprosilło do udziału w kampanii edukacyjnej "Bądź aktywny, bądź bezpieczny". W ramach akcji gwiazdy sportu, wraz z ministrem Kamilem Bortniczukiem, uczą dzieci i młodzież zasad aktywnego, a zarazem bezpiecznego wypoczynku.

“Bądź aktywny, bądź bezpieczny” to akcja edukacyjna promująca bezpieczny wypoczynek nad wodą, w górach i mieście. Wszyscy wiemy, jak ważna w rozwoju młodego człowieka jest aktywność fizyczna. To profilaktyka zdrowotna, a także doskonała zabawa, dzięki której dzieci są w stanie nawiązać relacje z rówieśnikami i czerpać satysfakcję z pokonywania własnych słabości. Aktywność fizyczna musi być jednak bezpieczna, dlatego – wraz z Instytutem Sportu – stworzyliśmy serię komiksów i animacji,  które w atrakcyjny i przystępny sposób wyjaśniają najmłodszym podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku.

Za pośrednictwem przygotowanych materiałów z udziałem gwiazd sportu i ministra Kamila Bortniczuka MSiT pokazuje, co robić, by aktywności w mieście, w wodzie, na wodzie i nad wodą oraz wyprawy w góry, te wysokie i te niższe, sprawiały dzieciom i młodzieży dużo frajdy, poprawiały formę, ale nie były dla nich zagrożeniem.

Organizatorzy chcą trafić z tym przekazem do najmłodszych, a także ich rodziców, opiekunów i wychowawców, którzy – dzięki materiałom zrealizowanym w ramach akcji “Bądź aktywny, bądź bezpieczny” – będą w stanie omówić z dziećmi zasady aktywnego wypoczynku. Szczególna uwaga jest zwracana na sprawy związane z bezpieczeństwem, ale MSiT też zachęca do podejmowania aktywności. Pokazuje, że ruszać się można wszędzie i niemal w każdych warunkach. Celem jest dotarcie do szerokiego grona osób i uświadomienie, jak ważne jest bezpieczeństwo w sporcie. Poprzez konsekwentną edukację można pracować nad tym, żeby w najbliżej przyszłości zmniejszyła się liczba utonięć, wypadków w górach i podczas aktywności w mieście.

Organizatorom pomagają ambasadorzy akcji, wśród których znaleźli się:

  • Bartek Marszałek – motorowodniak i pierwszy Polak  w wyścigach formuły 1 H2O
  • Kajetan Kajetanowicz – wicemistrz świata w rajdach samochodowych
  • Bartosz Zmarzlik – trzykrotny mistrz świata na żużlu
  • Robert Kubica – kierowca rajdowy i wyścigowy. Jedyny Polak startujący i odnoszący sukcesy w Formule 1
  • Ola Mirosław – rekordzistka świata we wspinaczce sportowej na czas