Aktualności 17 czerwca 2023

Rekordowa frekwencja w Premier League. Tak dobrze jeszcze nie było

Najwyższa klasa rozgrywkowa w Anglii odnotowała rekordową średnią frekwencję na poziomie 40.267 w całym sezonie 2022-23. Władze Premier League przewidują, że w kolejnym sezonie tak dobrze już jednak nie będzie.

Liczba ta wzrosła z 39 950 w sezonie 2021-22. W zestawieniu 380 meczów stadiony były wypełnione średnio w 98,7 proc., w porównaniu z 97,7 proc. z poprzednim rokiem.

Wynik prawdopodobnie nie zostanie utrzymany w przyszłym sezonie, ponieważ trzy kluby, które spadły z ligi – Leeds United, Leicester City i Southampton – zostały zastąpione przez Luton Town, Burnley i Sheffield United. Pierwsze trio ma większą łączną pojemność stadionów niż drugie.

Rekordową frekwencję ogłoszono na dorocznym walnym zgromadzeniu Premier League.

Dane ze Statista pokazują, że Premier League zajęła drugie miejsce po niemieckiej Bundeslidze pod względem frekwencji w sezonie 2022-23. Liga niemiecka gromadziła średnio 42 966 kibiców na mecz. Na trzecim miejscu uplasowała się włoska Serie A – ponad 29 500.

Podczas spotkania Premier League 20 klubów z ligi jednogłośnie głosowało za zakazem w pełni lewarowanych wykupów drużyn (jest to transakcja przejęcia przedsiębiorstwa notowanego na rynku publicznym lub pozostającego w rękach prywatnych przez niewielką grupę inwestorów dostarczających kapitał własny, finansowaną głównie przy pomocy długu). Gdyby ta zasada obowiązywała w 2005 roku, zapobiegłaby przejęciu Manchesteru United przez rodzinę Glazerów z Florydy.

Glazerowie, którzy teraz sami oceniają oferty wykupu, kupili klub w taki sposób, że teraz jego zyski, spłacają kredyty zaciągnięte na potrzeby przejęcia. Pierwotny dług obciążony Manchesterem United wynosił 660 milionów funtów (844,3 miliona dolarów), co stanowiło około 83 procent całkowitej wartości klubu w tamtym czasie.

Przed przejęciem klub z Manchesteru był wolny od długów. Teraz, pomimo upływu lat poziom zadłużenia nadal wynosi 535,7 miliona funtów.

The Telegraph poinformował, że kluby głosowały za ograniczeniem poziomu wykupów lewarowanych do 65% wartości klubu.

Premier League w swoim oświadczeniu w tej sprawie nie podała dokładnej liczby. Burnley zostało również przejęte w drodze wykupu lewarowanego, a amerykański instrument inwestycyjny ALK Capital przejął kontrolę nad klubem w grudniu 2020 roku.