Aktualności 30 marca 2023

Rosja wystartuje w eliminacjach do mistrzostw świata 2026? Decyzja 5 kwietnia

autor: Mateusz Mazur
Choć brzmi to niedorzecznie, niewykluczone, że reprezentacja Rosji będzie mogła wystartować w eliminacjach do mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. 

Ze względu na zbrojną inwazję na terytorium Ukrainy reprezentacja Rosji została wykluczona z udziału w barażach o mistrzostwa świata w Katarze oraz z eliminacji do Euro 2024. Rosjanie robią jednak wszystko, by już za cztery lata móc pojawić się na wielkiej piłkarskiej imprezie. Czy rzeczywiście jest to możliwe?

Rosja przeniesie się do strefy azjatyckiej?

Przedstawiony powyżej scenariusz wciąż wchodzi w grę. Rosja poważnie rozważa bowiem wystąpienie z szeregów UEFA i przeniesienie się do strefy azjatyckiej. – Mocno rozważamy taki scenariusz – powiedział w rosyjskich mediach Aleksander Dukow, prezes piłkarskiej federacji.

Wszystko wskazuje na to, że azjatyckie kraje nie zamierzają stawać na drodze pomysłu Rosjan. 5 kwietnia w Lizbonie odbędzie się kongres UEFA. Niewykluczone, że to właśnie wówczas zapadnie decyzja o wystąpieniu Rosjan z europejskiej federacji i przenosinach do azjatyckiej. Reprezentacja Rosji mogłaby wówczas zagrać w eliminacjach do mundialu a zespoły z rosyjskiej ligi miałyby szansę wystartować w azjatyckiej Lidze Mistrzów.

 

tagi:rosja