Aktualności 9 stycznia 2023

Anatolij Tymoszczuk ukarany. Były reprezentant Ukrainy z zakazem wstępu do swojego kraju

Anatolij Tymoszczuk, a więc były reprezentant Ukrainy, który jest uważany w tym kraju za zdrajcę, otrzymał zakaz wstępu do swojego kraju.

Anatolij Tymoszczuk to były reprezentant Ukrainy, który w kadrze narodowej rozegrał 144 oficjalnych meczów, co było najwyższym wynikiem w historii. W trakcie swojej klubowej kariery Tymoszczuk przez dziewięć lat występował w Szachtarze Donieck, a później był także piłkarzem Bayernu Monachium.

Tymoszczuk z zakazem wstępu na Ukrianę

Od 2017 roku Tymoszczuk znajduje się w sztabie szkoleniowym Zenita Sankt Petersburg. 44-latek nie zdecydował się na opuszczenie ligi rosyjskiej w obliczu wojny, która trwa prawie rok. Co więcej, Tymoszczuk publicznie nie potępił także działań wojennych ze strony Rosji.

Z uwagi na to Tymoszczuk na Ukrainie uważany jest za zdrajcę. Teraz, na mocy decyzji prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Tymoszczuk otrzymał zakaz przekraczania ukraińskiej granicy przez najbliższe dziesięć lat. Zamrożony został także cały jego majątek, który podlega ukraińskiemu urzędowi skarbowemu.

Przypomnijmy, że kilka miesięcy wcześniej, ukraiński związek piłki nożnej postanowił wykreślić Tymoszczuka z historii tamtejszego futbolu. Formalnie Tymoszczuk został wykreślony z rejestru piłkarzy na Ukrainie, pozbawiono go wszystkich zdobytych nagród oraz odebrano licencję trenerską.