Aktualności 7 stycznia 2023

Iga Świątek najlepszym polskim sportowcem 2022 roku!

autor: Mateusz Mazur
Iga Świątek została zwyciężczynią 88. Plebiscytu Przeglądu Sportowego na Najlepszego Polskiego Sportowca Roku. Oprócz polskiej tenisistki miejsca na podium zajęli także Robert Lewandowski i Bartosz Zmarzlik. 

Iga Świątek sportowcem roku

Zwycięstwo w plebiscycie Przeglądu Sportowego jest dla Igi Świątek zwieńczeniem niesamowicie udanego 2022 roku, który tenisistka z Raszyna zakończyła jako pierwsza rakieta świata. Przypomnijmy, że w przeciągu minionych dwunastu miesięcy Świątek triumfowała między innymi w US Open oraz French Open, a także dotarła do półfinału Australian Open. Oprócz tego polska zawodniczka okazała się najlepsza na kortach w Doha, Indian Wells, Miami, Stuttgarcie, Rzymie i San Diego. Nie jest więc niespodzianką, że Świątek okazała się zwycięska również podczas Gali Mistrzów Sportu.

Podium uzupełnili Robert Lewandowski, dla którego rok 2022 był wyjątkowy z uwagi na transfer do FC Barcelony oraz Bartosz Zmarzlik – indywidualny mistrz świata i Europy, a także drużynowy mistrz Europy na żużlu. Wśród nagrodzonych statuetką znaleźli się również Tomasz Wiktorowski (trener roku), reprezentacja Polski w siatkówce (drużyna roku), Fundacja Moniki Pyrek (sport bez barier), Szymon Sowiński (sport bez barier), Totalizator Sportowy (sportowa inicjatywa roku), Cezary Kulesza i Sebastian Świderski (superczempion), PKN Orlen (sponsor polskiego sportu) oraz polscy sędziowie finału mistrzostw świata w piłce nożnej (superosiągnięcie roku).

Najlepsza dziesiątka plebiscytu Przeglądu Sportowego

Najlepsza dziesiątka polskich sportowców 2022 roku przedstawia się następująco: 

1. Iga Świątek (tenis ziemny)

2. Robert Lewandowski (piłka nożna)

3. Bartosz Zmarzlik (żużel)

4. Karol Semeniuk (siatkówka)

5. Dawid Kubacki (skoki narciarskie)

6. Mateusz Ponitka (koszykówka)

7. Adrian Meronk (golf)

8. Katarzyna Wasick (pływanie)

9. Paweł Fajdek (lekkoatletyka)

10. Fabian Barański, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup i Dominik Czaja (wioślarstwo)