Aktualności 7 stycznia 2023

Carlos Alcaraz nie zagra w Australian Open. Kuriozalny wybór zastępcy

Wielkimi krokami zbliżamy się do pierwszego wielkoszlemowego turnieju tego roku. Mowa oczywiście o Australian Open. W zmaganiach nie zobaczymy lidera rankingu - Carlosa Alcaraza. Hiszpan nabawił się kontuzji nogi. Miejsce 19-latka zajmie tenisista, który jest obecnie na... 718. pozycji w rankingu ATP. Skąd tak zaskakujący wybór? 

Alcaraz nie zagra na Australian Open

Carlos Alcaraz ma za sobą bardzo udany rok. 19-latek wygrał US Open, a także mniejsze turnieje jak np. ATP Barcelona, ATP Madryt czy ATP Miami. Równa forma przez dwanaście miesięcy sprawiła, iż Alcaraz wskoczył w 2022 roku na pierwsze miejsce rankingu ATP.

Lidera zabraknie na turnieju Australian Open z powodu kontuzji nogi. W miejsce 19-latka wskoczy Attila Balazs, czyli 718. rakieta świata. Dlaczego będący na tak odległym miejscu Węgier otrzymał szansę gry w drabince głównej?

Specyficzne przepisy

Balazs korzysta z tzw. protected ranking. To specjalne przepisy, które umożliwiają zawodnikowi, który zmagał się z długą kontuzją, na zgłoszenie się do najważniejszych turniejów i ubieganie się o udział, choć ranking i ostatnie wyniki tenisisty są niewspółmierne do rangi turnieju. Balazs korzysta z przepisu, dzięki czemu w ubiegłym roku wziął udział we French Open oraz Wimbledonie, choć przed turniejem we Francji rozegrał zaledwie cztery mecze i to w Challengerze.

Oba występy węgierskiego tenisisty na wielkoszlemowych turniejach zakończyły się oczywiście na pierwszej rundzie. Trudno spodziewać się, by w Australian Open było inaczej.