Aktualności 30 listopada 2022

Co musi zrobić reprezentacja Polski, aby awansować do 1/8 finału? Sprawdzamy wszystkie scenariusze

Już dzisiaj o 20:00 początek meczu Polska - Argentyna. To prawdopodobnie najważniejsze mundialowe starcie biało-czerwonych w XXI wieku. Rywal z absolutnego topu, jeden z faworytów turnieju. Stawką 1/8 finału, którą Polacy mogą osiągnąć wygrywając, remisując, ale nawet przegrywając. Jak to możliwe? Sprawdzamy wszystkie scenariusze.

Reprezentacja Polski prowadzi po dwóch kolejkach w grupie C. Na początek zresztą warto rzucić okiem na tabelę naszej grupy.

1. Polska 4pkt, 2:0
2. Argentyna 3pkt, 3:2
3. Arabia Saudyjska 3pkt, 2:3
4. Meksyk 1pkt, 0:2

Nasza sytuacja jest dobra, ale nie idealna przed ostatnią kolejką. Natomiast każdy wynik może nam dać przepustkę do kolejnej fazy. W przypadku wygranej i remisu jesteśmy zależni tylko od siebie. Ewentualna porażka oznaczać będzie konieczność oglądania się na drugie spotkanie: Arabia Saudyjska – Meksyk.

Zwycięstwo pozwoli wygrać grupę i uniknąć Francji

Triumf nad Argentyną daje nam zwycięstwo w grupie. To byłoby coś absolutnie kapitalnego. Nie tylko jako wynik pierwszej fazy. Mowa również o przyszłości. Już o godzinie 16:00 rozpoczną się mecze grupy D, z którą krzyżują się drużyny z grupy C w 1/8 finału. To oznacza, że wcześniej będziemy znali potencjalnego rywala w następnej rundzie. Wygrana w grupie może oznaczać zatem trafienie na Australię w 1/8 i uniknięcie Francji.

Remis także zapewnia awans

Reprezentacja Polski ma ten komfort, że każdy zdobyty punkt ją premiuje. Remis z Argentyną oznacza, że nie wyprzedzą nas ekipy z obu Ameryk. Nie gwarantuje jednak wygranej w grupie. Jeśli chcemy zwyciężyć naszą grupę po remisie z Argentyną, wówczas musimy liczyć na pomoc Meksyku. El Tri nie mogliby przegrać z Saudyjczykami. Jak najbardziej do zrobienia i wydaje się, że to najbardziej realny scenariusz pod kątem ewentualnego triumfu w grupie.

Porażka może okazać się… zwycięska

Jest też ostatnia opcja. Tutaj jednak trzeba wziąć kalkulator w rękę. Porażka może dać przepustkę do kolejnej rundy. Reprezentacja Polski nie może jednak przegrać zbyt wysoko. Jednocześnie musi liczyć na pozytywne – dla nas – rozstrzygnięcie drugiego meczu.

– Porażka jedną bramką da awans, jeśli w drugim meczu padnie remis lub Meksyk wygra maksymalnie dwoma bramkami
– Porażka dwoma bramkami da awans, jeśli w drugim meczu padnie remis lub Meksyk wygra maksymalnie jedną bramką
– Przegrana trzema bramkami może dać awans. Tutaj jednak potrzebnych jest więcej warunków. W drugim meczu nie może paść remis wyższy niż 0:0. W przypadku wygranej Meksyku, musi to być triumf nie wyższy niż jedną bramką. Przy czym mogą to być wygrane 1:0 lub 2:1. W pierwszym przypadku to Polacy będą górą. W drugim będzie absolutny remis – 4pkt i bilans bramkowy 2:3, a także bezbramkowy remis z bezpośredniego starcia. Wówczas decyduje liczba punktów fair play, czytaj: żółte kartki. Na ten moment Polacy uzbierali ich cztery, a Meksykanie sześć, co jest korzystniejsze dla naszej kadry.

***

Początek meczu Polska – Argentyna o godzinie 20:00. Transmisja w TVP 1. Równolegle będzie trwać transmisja meczu Arabia Saudyjska – Meksyk – TVP 2. Na antenie TVP Sport z kolei pojawi się transmisja łączona z obu spotkań.