Aktualności 25 listopada 2022

Granit Xhaka o protestach: Jesteśmy tu po to, by grać, a nie udzielać lekcji

Reprezentacja Szwajcarii ma za sobą pierwszy mecz na mundialu w Katarze. Mowa o skromnym zwycięstwie w rywalizacji z Kamerunem. Tuż po spotkaniu kapitan Szwajcarów - Granit Xhaka został zapytany o protesty, jakie mają miejsce podczas mistrzostw. Piłkarz Arsenalu wypowiedział się dość dosadnie. 

Akcja One Love

Szwajcaria była jedną z ekip, która dołączyła do kampanii One Love. W ramach akcji kapitanowie reprezentacji mieli założyć tęczowe opaski. Ostatecznie groźby FIFA spowodowały, iż drużyny wycofały się z tego pomysłu. Reprezentacja Niemiec wykonała natomiast wymowny gest milczenia przed spotkaniem z Japonią.

Stanowisko Xhaki

Po meczu z Kamerunem, Granit Xhaka został zapytany o całą akcję, a także o postawę reprezentacji Niemiec. Pomocnik Arsenalu uważa, że tego typu zachowania są niepotrzebne i wszyscy powinni skupić się na grze w piłkę – Nie sądzę, abyśmy jako drużyna szwajcarska musieli robić cokolwiek. Powinniśmy szanować zasady i koncentrować się na futbolu. To wszystko, co zamierzam zrobić. Jesteśmy tutaj, aby grać w piłkę nożną, a nie udzielać komuś lekcji.

Wypowiedź Xhaki nieco podzieliła kibiców. Niektórzy uważają, że zawodnik słusznie skupia się przede wszystkim na piłce. Wielu sympatyków zauważa pewną hipokryzję, gdyż podczas mundialu w Rosji w meczu przeciwko Serbii, Granit Xhaka wykonał gest zwycięstwa, nawiązując do albańskiego dwugłowego orła.