Aktualności 23 listopada 2022

Dania rozważa odejście z FIFA

Coraz więcej zgrzytów pojawia się na linii federacje piłkarskie - FIFA. Swojego niezadowolenia nie kryje reprezentacja Danii. Przewodniczący związku - Jesper Moller otwarcie przyznał, że federacja rozważa odejście z FIFA. 

Konflikty na wielu płaszczyznach

Sporą kością niezgody okazała się tęczowa opaska. Reprezentacje, które dołączyły do kampanii “One Love” skontaktowały się z FIFA w sprawie uzyskania zgody na taką opaskę podczas mundialu w Katarze. Międzynarodowa organizacja piłkarska bardzo długo zwlekała z reakcją i ostatecznie zagroziła, iż każdy kapitan może zmierzyć się z karą za wyjście z tęczową opaską.

Dyrektor generalny duńskiego związku – Jakob Jensen zdradził, że żółta kartka była minimalną karą, a konsekwencje zapewne byłyby znacznie większe – 21 listopada Anglia poprosiła o pilne spotkanie z FIFA. Przedstawiciele przyjechali do hotelu, gdzie znajdowała się kadra “Synów Albionu”. Odbyła się dyskusja na temat tego, czy istnieje podstawa prawna do wystawienia żółtej kartki. Okazało się, że tak. 

Dania wyjdzie z FIFA?

Niewykluczone, że w najbliższych latach będziemy świadkami wielkiej rewolucji w kontekście piłki reprezentacyjnej. Przewodniczący duńskiego związku – Jesper Moller ujawnił, iż federacja rozważa odejście z FIFA – Obecny prezydent FIFA ma deklarację poparcia zdecydowanej większości członków. Dania nie należy do tych krajów. Od dawna rozważamy opuszczenie FIFA. Dyskutujemy o tym w Skandynawii. Przemyśleliśmy to raz jeszcze. Wyobrażam sobie, że mogą pojawić się przeciwności, gdy Dania wyjdzie sama.