Aktualności 23 listopada 2022

Dlaczego PZPN nie wysłał przedstawiciela posiedzenie komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki? Ministerstwo odpowiada

Na początku listopada zaplanowano posiedzenie sejmowej komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, którego tematem było wysłuchanie informacji prezesa związku na temat przygotowania reprezentacji do mistrzostw świata w Katarze. Do posiedzenia jednak nie doszło z powodu nie przybycia przedstawiciela PZPN. O szczegóły całej sprawy zapytaliśmy Ministerstwo Sportu. Poniżej znajdziecie odpowiedzi, jakie otrzymaliśmy.

Przypomnijmy, że posiedzenie sejmowej komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki miało odbyć się na początku listopada – dokładnie trzeciego dnia tego miesiąca. Tematem głównym miało być przekazanie informacji od prezesa związku na temat przygotowania reprezentacji do Mundialu w Katarze. Jak się okazało, na posiedzeniu nie zjawił się żaden przedstawiciel PZPN.

– To, że nie ma dzisiaj na komisji przedstawicieli PZPN jest rzeczą skandaliczną. Dotychczas nigdy nie zdarzyło się, aby przedstawiciele związku sportowego zaproszeni na posiedzenie nie stawili się. Wyciągniemy z tego konsekwencje, skierujemy odpowiednie pismo do prezesa, o sprawie zawiadomimy także panią marszałek Elżbietę Witek. Zdajemy sobie sprawę z gorącej atmosfery przed mistrzostwami, ale na lekceważenie parlamentu nie można pozwolić – komentował wówczas przewodniczący komisji, Jakub Rutnicki, który udzielił tej wypowiedzi PAP.

Odpowiedzi ze strony Ministerstwa

W związku z całą sytuacją jako redakcja SportMarketing.pl postanowiliśmy wysłać do Ministerstwa następujące pytania:

  • Czy od tamtego czasu kontaktowali się Państwo z PZPN w sprawie wyjaśnienia sytuacji?
  • Czy PZPN poinformował Państwa dlaczego na posiedzeniu nie stawił się żaden przedstawiciel związku?
  • Czy to prawda, że PZPN w dniu posiedzenia zaproponował Państwu “poczekanie” dwie godziny na rzecznika prasowego PZPN-u?
  • Czy zgodnie ze słowami przewodniczącego komisji sprawa została rzeczywiście skierowana do pani Elżbiety Witek?

Oto zbiorcza odpowiedź jaką otrzymaliśmy od Ministerstwa:

  • Brak udziału przedstawicieli PZPN jest sprawą do wyjaśnienia między sejmową Komisją Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki a związkiem. Zgodnie z ustawą o sporcie, szczególnie art. 16, 22 i 23, minister właściwy do spraw kultury fizycznej sprawuje nadzór nad działalnością polskich związków sportowych w granicach przewidzianych przez przepisy prawa – udział przedstawicieli polskich związków sportowych w posiedzeniu komisji sejmowej i na jej zaproszenie nie wypełnia przesłanek żadnego z ww. artykułów.
  • Ponadto informujemy, Ministerstwo Sportu i Turystyki nie przekazuje PZPN dotacji z obszaru sportu wyczynowego w zakresie przygotowań reprezentacji Polski seniorów do imprez mistrzowskich, w tym mistrzostw świata w Katarze.