Aktualności 8 listopada 2022

Jest terminarz żużlowego cyklu Grand Prix 2023

Jeszcze kilka miesięcy potrwa przerwa od żużla. Wiemy jednak już, kiedy wrócą dokładnie zmagania o indywidualne mistrzostwa świata. Wczoraj poznaliśmy terminarz na sezon 2023. Zaczniemy ponownie w Chorwacji.

Jedna mała zmiana

Rok 2022 to był pierwszy sezon od dawna, gdy firma BSI nie była w posiadaniu praw do organizacji cyklu Grand Prix. Discovery Sports Events rozpoczęło swoją przygodę. Na początek nie było wielu zmian. Te jednak były zapowiadane w kolejnych latach. Miało być otwarcie na nowe rynki, a tymczasem kalendarz na kolejny sezon jest… niemal identyczny jak ostatnio. Nadal wszystkie rundy odbędą się w Europie, mimo szumnych zapowiedzi turniejów w USA, Australii czy Argentynie.

Zmagania rozpoczną się w 29 kwietnia Donji Kraljevac w Chorwacji, czyli tak naprawdę Gorican, torze rodziny Pavliciów. Dwa tygodnie później odbędzie się runda Grand Prix w Warszawie na PGE Narodowym. Łącznie obejrzymy 10 rund, z których trzy odbędą się w Polsce. Poza stolicą, zawody Grand Prix pojadą w Gorzowie i Toruniu na zamknięcie sezonu. Z kalendarza wypadł Wrocław, którego miejsca zajęła Ryga. To w zasadzie… jedyna zmiana względem terminarza za rok 2022. W stolicy Dolnego Śląska nie mogą jednak być poszkodowani.

Powrót DPŚ

W ostatnich latach rywalizacja drużynowa przekształcona była w mistrzostwa parowe. Teraz jednak na zmianę będą odbywać się Speedway of Nations oraz Speedway World Cup, czyli na nasze Drużynowy Puchar Świata. Powrót DPŚ zaplanowany jest na środek sezonu. Po szóstej rundzie GP w szwedzkiej Malilli, będzie miesięczna przerwa. Wtedy obejrzymy zmagania drużynowe. Te w komplecie odbędą się we Wrocławiu. Dwa półfinały, baraż oraz finał zobaczymy na przestrzeni kilku dni – 25, 26, 28 i 29 lipca – na Stadionie Olimpijskim.

Juniorski terminarz także znany

Nieco zmian zaszło w terminarzu juniorskich czempionatów. Cykl SGP2, czyli mistrzostwa świata juniorów nadal odbędzie się w trzech rundach. Ponownie rozpocznie w Pradze. Jednak kolejne rundy już zmienią swoich gospodarzy. Nie będzie Cardiff i Torunia, ale Gorzów oraz Vojens. Z kolei cykl SGP3, a więc mistrzostwa do lat 16 poprzedzą rundę w szwedzkiej Malilli. Wszystkie juniorskie imprezy będą połączone z turniejami seniorów. Podobnie będzie ze Speedway of Nations 2, czyli juniorską rywalizacją parową. Ta odbędzie się w przededniu rundy Grand Prix w Rydze.

Cykl Grand Prix 2:

2 czerwca Praga
23 czerwca Gorzów
15 września Vojens

Cykl Grand Prix 3:

14 lipca Malilla

Speedway of Nations 2:

11 sierpnia Ryga