Aktualności 19 października 2022

Wyjątkowy program Ministerstwa Sportu i Turystyki. Polska nie przegapi już żadnego talentu

autor: Mateusz Mazur
Podczas Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem przedstawiony został program "Sportowe Talenty", który opierał się będzie na systemowej identyfikacji najbardziej utalentowanej młodzieży w naszym kraju. 

Jak odkryć talent?

Program “Sportowe Talenty” pozwoli na wczesne rozpoznawanie predyspozycji motorycznych dzieci. W każdym semestrze uczniowie klas 4-8 przechodzić będą testy, w których oceniane będą między innymi wytrzymałość, skoczność i siła. Uzyskane przez nie wyniki trafią później do bazy danych, do której dostęp zyskają kluby sportowe. Dzięki temu dziecko będzie mogło zostać zaproszone do dołączenia do jednej z sekcji. Program ten pozwolić ma nie tylko na identyfikację przyszłych gwiazd sportu, ale również na uzyskanie informacji o ogólnym poziomie sprawności fizycznej młodego pokolenia.

– Uznałem, że to genialna inicjatywa, stosunkowo prosta i tania, ale konieczna jest ścisła współpraca z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Warunkiem powodzenia tego programu jest powszechność testowania dzieci w szkołach. By te testy były włączone w podstawę programową. Udało mi się przekonać do tego pomysłu ministra edukacji, Przemysława Czarnka. W tym roku rusza pilotaż na Lubelszczyźnie i Opolszczyźnie, a mam nadzieję, że od przyszłego roku ruszymy z badaniami w całym kraju – zapowiada minister sportu, Kamil Bortniczuk.

Baza informacji

Kilka lat funkcjonowania programu pozwali na stworzenie bardzo bogatej bazy danych. Lokalne kluby będą mogły porównać wyniki dziecka z wynikami jego rówieśników w gminie, powiecie lub, województwie. Co więcej, jeśli program rzeczywiście przyczyni się od odkrycia przyszłej gwiazdy sportu, zgromadzone dzięki niemu informacje, będzie można później wykorzystać, by dowiedzieć się, w jaki sposób rozwijały się predyspozycje sportowca na poszczególnych etapach dorastania.

– Ruszamy z pilotażem tego programu. Kluczem do powodzenia jest wprowadzanie wyników testów do bazy danych, czym mają zajmować się nauczyciele WF – mówi Piotr Nodżak, wiceprezes firmy Ancom, twórca programu eWF. – Dane z kilku lat pomogą we wstępnym zdiagnozowaniu dzieci i wybraniu właściwej ścieżki sportowej – dodaje.