Aktualności 23 września 2022

Skandal w żeńskiej reprezentacji Hiszpanii. Piłkarki domagają się dymisji selekcjonera!

Przy okazji meczów reprezentacji, w Hiszpanii zawrzało. Tyle że nie chodzi o kadrę Luisa Enrique. Mowa o drużynie żeńskiej, z której odejść chce kilkanaście zawodniczek. Wszystko przez konflikt z trenerem.

Piłkarki domagają się odejścia selekcjonera

Piłkarki od jakiegoś czasu domagają się dymisji obecnego selekcjonera. Jorge Vilda jest kompletnie nieakceptowany przez zawodniczki reprezentacji Hiszpanii. Zarzucają mu niekompetencje, fatalne relacje z zespołem i złe traktowanie kadrowiczek. Wydawać by się mogło, że taka sytuacja to kres pracy każdego trenera. Tymczasem zawodniczki wcale nie stoją na wygranej pozycji!

Na początku września Jorge Vilda powiedział na konferencji prasowej, że jego pozycja jest najmocniejsza w historii. Jednocześnie RFEF(związek) podkreślił, że nie może dojść do sytuacji, w której do zawodniczki wybierają trenera. Sytuacja jest patowa, bowiem obu stronom grożą spore konsekwencje. 15 zawodniczek ogłosiło, że rezygnują z gry w kadrze do czasu, gdy selekcjonerem jest Jorge Vilda. Tymczasem odrzucenie ewentualnych powołań może skutkować zawieszeniem na kilka lat przez związek.

Związek ewidentnie stanął po stronie trenera. – W komunikacie, RFEF informuje, że „piłkarki wrócą do reprezentacji, jeżeli przyznają się do błędu i przeproszą”. Ciekawe, co dalej. Hiszpanki zakwalifikowały się na mundial, który odbędzie się latem 2023. Za kilka dni powołania na październikowe mecze towarzyskie – napisał na Twitterze Jakub Kręcidło.

Spór na linii Real – Barcelona

Tradycyjnie doszło do sporu na linii dwóch największych klubów. Jorge Vilda na łamach hiszpańskich mediów powiedział, że “droga do kadry wiedzie przez Real Madryt”. Może to być dziwne, wobec dominującej pozycji Blaugrany w kobiecym futbolu w Hiszpanii.

Warto dodać, że spośród piętnastu zawodniczek, które odmówiły gry dla kadry, nie ma ani jednej piłkarki Realu Madryt. Wśród nich są za to zawodniczki Barcelony, Atletico czy Athletiku Bilbao. Hiszpańskie media donoszą, że nia ma także Alexii Putellas z Barcelony. Najlepsza piłkarka świata leczy obecnie kontuzje, ale wg najbliższego otoczenia popiera protest koleżanek z drużyny.

***

Najbliższe mecze reprezentacja Hiszpanii kobiet rozegra już na początku października. 7 rywalem będzie Szwecja, a cztery dni później USA. To kolejne sparingi w ramach przygotowań do mundialu 2023. Już w najbliższych dniach selekcjoner Jorge Vilda wyślę powołania na dwa spotkania.