Aktualności 14 września 2022

Gerard Cieślik uhonorowany! Pomnik legendy odsłonięty przed Stadionem Śląskim

Gerard Cieślik to bez wątpienia legenda polskiej piłki, a także Ruchu Chorzów. Wczoraj pod Stadionem Śląskim stanął pomnik zasłużonego piłkarza. W jego odsłonięciu uczestniczyli lokalni oficjele oraz rodzina.

Rzeźba przedstawia legendarnego piłkarza z założonymi rękami, a także mającego piłkę pod lewą stopą. Gerard Cieślik widnieje na nim w stroju, w którym zagrał przeciwko Związkowi Radzieckiemu w 1957 roku. Całość ma 170 centymetrów wysokości. Wykonanie pomnika przebiegło błyskawicznie, twórcom zajęło to około dwóch tygodni. Rzeźba wykonana z brązu waży ponad 160 kilogramów!

To ikona śląskiej i polskiej piłki. Mistrz i reprezentant Polski, olimpijczyk, przykład do naśladowania dla młodych pokoleń piłkarzy. Do dzisiaj wspominamy jego dwa gole strzelone na Stadionie Śląskim reprezentacji Związku Radzieckiego w 1957 roku i historyczne zwycięstwo przy ogłuszającym dopingu ponad stu tysięcy kibiców – powiedział Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Syn obecny podczas odsłonięcia pomnika

Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pomnika. Stoi w szczególnym miejscu. To największy stadion na Śląsku, a mój tata na nim grał – przed modernizacją – i zdobywał bramki. Tak, jak to było w pamiętnym meczu z ZSRR. Lokalizacja jest idealna, a dla mnie to wielkie wydarzenie. Rozpiera mnie duma, że 63 lata po zakończeniu kariery, nadal tylu ludzi o nim pamięta. Śląsk zawsze był jego domem – powiedział Jan Cieślik, syn legendy.

Fot. główne: screen z Ruch TV