Aktualności 5 września 2022

Wassim Ben Tara: Jeśli pojawi się szansa gry dla Polski, to z niej skorzystam

W niedzielny wieczór reprezentacja Polski w siatkówce pokonała Tunezję 3:0 i zameldowała się w ćwierćfinale Mistrzostw Świata. Przed tym spotkaniem publicznie wypowiedział się Wassim Ben Tara, a więc była gwiazda reprezentacji naszych rywali. 26-latek przyznał, że w przyszłości, być może, zagra w koszulce biało-czerwonych.

“Będzie mi łatwiej funkcjonować jako Polakowi”

Wassim Ben Tara w PlusLidze występuje od 2020 roku w zespole Stali Nysa. Siatkarz grę w naszej lidze traktuje o tyle szczególnie, że jego mama jest Polką. Stąd też 26-latek zdecydował się na zmianę obywatelstwa sportowego na polskie. Przypomnijmy, że wcześniej Ben Tara był jedną z gwiazd reprezentacji Tunezji – wystąpił między innymi na ubiegłorocznych Igrzyskach Olimpijskich oraz dwukrotnie zdobył mistrzostw Afryki.

Do tej sytuacji Ben Tara odniósł się w wywiadzie dla portalu WP Sportowe Fakty, który został przeprowadzony przed meczem Polska – Tunezja w Mistrzostwach Świata.

– Jestem w trakcie zmiany macierzystej federacji z tunezyjskiej na polską. To może wydłużyć moją karierę. Zarówno w PlusLidze, jak i w innych czołowych europejskich ligach, będzie mi łatwiej funkcjonować jako Polakowi – przyznał Ben Tara.

Zapytany o potencjalną grę dla reprezentacji Polski odparł: – Do reprezentacji Polski bardzo trudno się dostać, konkurencja jest ogromna. Jednak może za kilka lat stanę przed taką szansą. Jeśli się ona pojawi, to nie odmówię i z niej skorzystam.

Siatkarskie przepisy w Tunezji

Co ciekawe, podczas tej samej rozmowy, Ben Tara opowiedział także o dość dziwnych przepisach dotyczących siatkarzy w Tunezji. Według informacji, jakie przekazał atakujący, żaden zawodnik nie może opuścić kraju przed ukończeniem trzydziestego roku życia i jest zmuszony do gry w rodzimej lidze.

Wyjątkiem pozostaje sytuacja, w której siatkarz wyjedzie z kraju nie posiadając żadnej licencji i profesjonalnego kontraktu. To udało się właśnie Ben Tarze, który już w wieku 18 lat otrzymał ofertę gry od ASUL Lyon Volley.