Aktualności 10 czerwca 2022

Szef MKOL przeciwko wykluczeniu rosyjskich tenisistów z Wimbledonu

autor: Mateusz Mazur

Szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – Thomas Bach – skrytykował decyzję Wimbledonu o wykluczeniu z udziału w turnieju tenisistów z Rosji i Białorusi. 

Wimbledon poinformował przed kilkoma tygodniami, że tenisiści z Rosji i Białorusi nie będą mogli wziąć udziału w londyńskim turnieju. Decyzja ta spotkała się ze sprzeciwem ze strony ATP i WTA, które w odpowiedzi na to zdecydowały się nie przyznawać tenisistom punktów rankingowych za udział w wielkoszlemowej rywalizacji na kortach Wimbledonu. Teraz do decyzji Anglików odniósł się także szef MKOL – Thomas Bach.

“Jeśli na to pozwolimy, będziemy zgubieni”

– To jest wbrew wszystkim zasadom, za którymi się opowiadamy. Pozostawiając to rządom, stajemy się narzędziem politycznym i nie możemy już dłużej zagwarantować uczciwej konkurencji (…) Każdy, kto popiera wojnę, może i powinien być ukarany, ale każdy, kto nie popiera wojny, jego prawa muszą być szanowane – ocenił 68-latek w rozmowie z “The Telegraph.

Według Bacha decyzje o wykluczaniu rosyjskich i białoruskich sportowców z rywalizacji są czysto polityczne i nie mają nic wspólnego ze sportem: – Spójrz na naszych przyjaciół z tenisa: w Paryżu rosyjscy gracze mogą grać jako neutralni sportowcy; w Londynie na Wimbledonie rząd mówi: “Nie ma mowy”. Jeśli na to pozwolimy, będziemy zgubieni – dodaje szef MKOL