Aktualności 1 czerwca 2022

Athletic Bilbao zaprezentował stroje na nowy sezon

Czas między sezonami to okazja na różnego rodzaju prezentacje. Jedni prezentują nowych piłkarzy, inni koszulki. Athletic Club de Bilbao zaprezentował to drugie. Baskowie wierni tradycji niewiele zmieniają w swoich pierwszych strojach.

Nowe stroje zachowują tradycje, czyli mowa o biało-czerwonych pasach. Wykończenia są w kolorze czarnym. Mowa tutaj o logo firmy – New Balance – a także kołnierzyku i końcówkach rękawków. Ponadto na karku tradycyjnie znajduje się ikkurina, czyli flaga Kraju Basków. Stroje wpisują się w akcje sponsora technicznego i klubu z linii “Born, Bred, Basque”, a więc “urodzony, wychowany i baskijski”. Nowe stroje są już dostępne w klubowych sklepach. Zarówno w wersji tradycyjnej, jak i online. Wersja dla kibiców kosztuje 80 euro, zaś wersja elite, czyli taka, w jakiej grają piłkarze, to koszt 105 euro.

Athletic Bilbao to bardzo specyficzny klub. Od dawna mogą w nim grać jedynie Baskowie, potomkowie Basków lub osoby wychowane w Kraju Basków. Samoograniczenie prowadzi oczywiście do utraty konkurencyjności w kontekście walki o najwyższe cele. Nadal jednak, obok Realu i Barcelony, są jednym z trzech klubów, który nigdy nie spadł do drugiej ligi. Ta trójka oraz Osasuna to także kluby zarządzane przez socios, wybierających władze przez kibiców opłacających składki.

Athletic Bilbao zajął w minionym sezonie 8. miejsce w LaLiga i nie awansował do europejskich pucharów. Warto dodać, że z klubem pożegnał się także dotychczasowy trener – Marcelino Garcia Toral. To pod wodzą tego szkoleniowca w ubiegłym roku klub zdobył Superpuchar Hiszpanii.