Aktualności 11 maja 2022

Kobieta z dziką kartą na pierwszą rundę SGP2 w żużlu

W ciekawym kierunku poszli czescy organizatorzy rundy SGP2 w Pradze. Juniorski cykl Grand Prix to nowy format w światowym żużlu. W inauguracyjnej rundzie w stolicy Czech zobaczymy kobietę pośród piętnastu stałych uczestników.

Wydawało się, że Czesi wybiorą jednego ze swoich zawodników. Tymczasem to Celina Liebmann z Niemiec dostała “dziką kartę” na pierwsze zawody cyklu, który wyłoni mistrza świata na żużlu do lat 21. Skąd ten wybór? Gospodarze mają aż trzech stałych uczestników. Są nimi Jan Kvech, Daniel Klima i Petr Chlupac. 27 maja mogli mieć czwartego uczestnika, jednak uznali, że… żaden z pozostałych juniorów nie prezentuje odpowiedniego poziomu. Wobec tego Matous Kamenik i Bruno Belan muszą zadowolić się rolą rezerwowych.

Celina Liebmann startowała w ubiegłym tygodniu w rundzie kwalifikacyjnej do cyklu. W łotewskim Daugavpils zajęła dziewiąte miejsce z dorobkiem sześciu punktów. Do cyklu awansowało tylko czterech zawodników, ale Niemka wyprzedziła aż siedmiu mężczyzn w tej rywalizacji, w tym reprezentanta gospodarzy Artioma Juhno. Teraz dostanie szansę zaprezentowania swoich umiejętności na tle najlepszych juniorów świata.

Organizatorzy także liczą, że reprezentantka Niemiec będzie magnesem dla tamtejszych kibiców, by odwiedzili tor Marketa i wykupili trochę biletów na te zawody. Nasi zachodni sąsiedzi coraz chętniej oglądają żużel, jednak nadal nie mogą liczyć na regularne występy swoich zawodników w zawodach najwyższej rangi.

Pełna stawka znana

Wczoraj poznaliśmy także pełny zestaw stałych uczestników. Dwunastu żużlowców wyłoniły rundy kwalifikacyjne. Poza łotewską, juniorzy startowali także w słoweńskim Krsku oraz szwedzkim Gislaved. Aż pięciu biało-czerwonych awansowało do finałów. Jakub Miśkowiak broni tytułu. Ten zechce mu odebrać chociażby brązowy medalista z 2021 roku Wiktor Lampart. Wśród Polaków obecni będą także Mateusz Świdnicki, Mateusz Cierniak i Wiktor Przyjemski. Organizatorzy cyklu rozdali także stałe dzikie karty. Te trafiły do zawodników z piątych miejsc rund eliminacyjnych. Fin Timi Salonen, Szwed Gustav Grahn i Duńczyk Benjamin Basso dostali wspomniane miejsca.