Aktualności 10 maja 2022

UEFA planuje kontrowersyjne zmiany przyznawania miejsc w Lidze Mistrzów

Trudno szukać entuzjazmu przy nowych pomysłach UEFA. Od sezonu 2024/2025 obowiązywać będzie nowy format Ligi Mistrzów, który sprawi, iż zobaczymy więcej ekip, a co za tym idzie, więcej spotkań. Według ostatnich doniesień mediów, dwa miejsca w LM będą przyznawane za osiągnięcia na arenie międzynarodowej w przeszłości, a nie jak do tej pory, za postawę na krajowym podwórku.  

Nowy format Ligi Mistrzów

Sezon 2024/2025 przyniesie spore zmiany w Lidze Mistrzów. Zacznie obowiązywać nowy format tych prestiżowych rozgrywek. W zmaganiach weźmie udział 36 ekip, a faza grupowa zostanie zastąpiona jedną tabelą. Każdy zespół rozegra 10 spotkań (5 domowych, 5 wyjazdowych). Tym sposobem zobaczymy o 100 meczów więcej.

Zmiany wymuszają wskazanie dodatkowych drużyn, które zakwalifikują się do gry w LM. Wygląda na to, że UEFA znalazła już pomysł.

Udział za osiągnięcia

Jak informuje “The Athletic”, kluby oraz UEFA są bliskie uzgodnienia kompromisu, który zakłada, iż dwóm drużynom zostaną przyznane miejsca w rozgrywkach Ligi Mistrzów za pomocą osiągnięć na arenie międzynarodowej w przeszłości. Gdyby wziąć pod uwagę aktualny sezon, udział w LM podczas kampanii 2022/2023 mogłyby zagwarantować sobie takie ekipy, jak Manchester United, Roma lub Villarreal, czyli zespoły, które obecnie nie radzą sobie wybitnie w lidze i nie mają zagwarantowanych miejsc w TOP 4.

Sam pomysł spotkał się ze sporą krytykom wśród kibiców.