Aktualności 7 kwietnia 2022

Słynna koszulka Diego Maradony trafi na aukcję. Będzie rekordowa sprzedaż?!

W 1986 roku Argentyna rywalizowała w ćwierćfinałowym meczu mistrzostw świata z Anglią. Spotkanie zakończyło się wygraną ekipy "Albicelestes" 2:1, a dwa gole dla swojej reprezentacji strzelił Diego Maradona. To właśnie w tym spotkaniu padła słynna bramka Maradony, opisywaną później jako "Ręka Boga". Koszulka, w której Maradona grał w drugiej połowie tego meczu, trafi na licytację. Szacuje się, że kwota sprzedaży wyniesie... cztery miliony funtów.

Słynna koszulka trafi na licytację

Ten mecz zapisał się na kartach historii. Argentyna wyszła na prowadzenie w drugiej połowie spotkania, a do siatki trafił Diego Maradona. Jak się okazało, Argentyńczyk zagrał ręką, więc bramka nie powinna został uznana. Sędzia nie zauważył naruszenia przepisów, dlatego Argentyńczycy mogli cieszyć się z gola. Sam Diego Maradona opisał swoje trafienie jako “Ręka Boga”.

Tradycyjnie po meczu zawodnicy zamienili się koszulkami. Steve Hodge wykonał ten gest z Diego Maradoną. W związku z tym, do dziś koszulka Argentyńczyka formalnie pozostaje w posiadaniu Hodge’a, ale przez ostatnie lata była w National Football Museum w Manchesterze. Anglik podjął jednak decyzję o wystawieniu koszulki na licytację. Szacuje się, że kwota transakcji może wynieść 4 miliony funtów, co będzie niekwestionowanym rekordem.

Zamieszanie wokół aukcji

Pewne zamieszanie wokół aukcji wprowadziła córka Diego Maradony, która w rozmowie z Radio Metro oznajmiła, że angielski piłkarz posiada koszulkę z pierwszej połowy – Ten były gracz z Anglii myśli, że ma koszulkę mojego taty z drugiej połowy, ale to nie jest prawda. Ma z pierwszej połowy. Chciałam to ludziom wyjaśnić, żeby każdy znał prawdę. Wiem kto ma tę koszulkę, ale nie mogę zdradzić nazwiska, by nie narażać tej osoby.

Na słowa córki Maradony zareagowały już osoby zajmujące się licytacją. Rzeczniczka Sotheby’s London powiedziała – Rzeczywiście Maradona nosił inną koszulkę w pierwszej połowie, ale są wyraźne różnice między nimi. Przed wystawieniem tej koszulki na sprzedaż przeprowadziliśmy szereg badań naukowych, aby upewnić się, że jest to koszulka noszona przez Maradonę podczas drugiej połowy meczu.