Aktualności 8 grudnia 2021

Australijski rząd bojkotuje Igrzyska Olimpijskie w Pekinie

Władze Australii postanowiły, że nie pojawią się na zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Zimowe IO w Chinach wzbudzają wiele emocji. Najważniejsze osoby w wielu państwach bojkotują imprezę ze względu na domniemane łamanie praw człowieka w najludniejszym państwie świata.

Premier Australii Scott Morrison stwierdził na konferencji prasowej, że jego kraj przyłącza się do dyplomatycznego bojkotu Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Jako pierwszy taką decyzje podjął prezydent USA Joe Biden. Władze Stanów Zjednoczonych podjęły taką decyzje na bazie informacji o prześladowaniach mniejszości w Chinach. Głównie chodzi o Ujgurów oraz muzułmanów w prowincji Sinciang. Jak określiła rzeczniczka Białego Domu chodzi o “ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości”.

Warto dodać, że bojkot tyczy się tylko kwestii dyplomatycznych. To oznacza, że na trybunach nie zobaczymy oficjalnych delegacji rządowych. Sportowcy australijscy i amerykańscy normalnie wezmą udział w Igrzyskach Olimpijskich.

Przypomnijmy, że Igrzyska Olimpijskie w Pekinie rozpoczną się 4 lutego 2022 roku. Stolica Chin będzie tym samym pierwszym miastem-organizatorem, które przyjmie letnie i zimowe IO. Pekin był gospodarzem letniej edycji w 2008 roku.