Aktualności 25 listopada 2021

PZPN zmuszony do cięć finansowych w nowym budżecie

Wpadka na finiszu eliminacji do mundialu w Katarze ma zarówno poważne konsekwencje sportowe jak również finansowe. Odczuje to PZPN, który w nowym budżecie będzie zmuszony szukać cięć finansowych oraz oszczędności.

Brakuje 50 milionów złotych

Z informacji Piotra Koźmińskiego ze Sportowych Faktów wynika, że PZPN zakłada w przyszłym roku przychody na poziomie 220 milionów złotych. Wydatki związku szacowane są z kolei na 270 milionów złotych. Z prostego rachunku wyłania się więc perspektywa brakujących 50 milionów złotych.

Różnicę w przychodach i wydatkach na taką kwotę być może uda się wypełnić dzięki reprezentacji Polski. Uzależnione jest to jednak od tego, czy Polska awansuje na mistrzostwa w Katarze. Jeżeli tak, na konto związku wpłynie co najmniej 12 milionów dolarów, czyli trochę ponad 50 milionów złotych.

Jeżeli nie, szansą jest jeszcze to, że Polska awansuje chociaż do finału baraży i zagra go u siebie. Wówczas z tytułu organizacji meczu na Stadionie Narodowym, PZPN mógłby zyskać 9 milionów złotych. Związek z oczywistych względów nie może jednak planować pozyskania tych wszystkich kwot, gdyż udział Polski w barażach może już skończyć się na etapie półfinału.

Konieczne cięcia

Z uwagi na fakt, że udział Polski w mundialu to na chwilę obecną ogromna niewiadoma, PZPN będzie musiał poszukać oszczędności w wydatkach na przyszły rok. Z informacji portalu polsatsport.pl wynika, że poszczególne departamenty w ramach związku zostały już wobec tego zobligowane do przygotowania programu mocnych cięć. Z wypowiedzi prezesa PZPN wynika jednak, że cięcia nie będą dotyczyły środków na szkolenie.

Przy planowaniu budżetu na przyszły rok musimy brać pod uwagę różne scenariusze, w tym również taki, że nie zagramy na mistrzostwach świata. Na pewno jednak nie będziemy oszczędzać na szkoleniu, to chcę wyraźnie podkreślić. Środki na młodzież czy podnoszenie kwalifikacji trenerów oraz innych osób odpowiadających za rozwój piłki nożnej w Polsce muszą zostać zabezpieczone niezależnie od innych kwestii – powiedział Sportowym Faktom Cezary Kulesza.

Jak donoszą Sportowe Fakty, sytuacja związku generalnie nie jest też taka zła, jak mogłoby się to wydawać w kontekście informacji o planowanych cięciach. PZPN ma posiadać solidne zabezpieczenie finansowe w postaci różnych obligacji oraz lokat na kwotę 180 milionów złotych.

tagi:pzpn