Aktualności 20 września 2021

Katar naciska na szczepienia piłkarzy przed mistrzostwami świata

Nietypowo, bo pod koniec listopada 2022 roku rozpoczną się mistrzostwa świata w piłce nożnej. Gospodarzem tej imprezy jest Katar. Niewykluczone, iż będzie to kolejny turniej w czasach pandemii. Według ostatnich doniesień mediów, organizator mistrzostw naciska na obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 dla wszystkich graczy.

Nierozwiązany problem

Cały czas restrykcje związane z pandemią dają się we znaki. Było to ostatnio widoczne podczas przerwy na reprezentacje. W trakcie meczu Brazylia-Argentyna na murawie wkroczyły służby, które domagały się zatrzymania zawodników Albicelestes. Dodatkowo kilku piłkarzy miało problemy z powrotami do klubów, ze względu na przymusowe kwarantanny.

Obowiązkowe szczepienia na mistrzostwa świata?

Nie wiadomo, jak będzie wyglądać sytuacja na świecie w przyszłym roku. Zabezpieczyć chce się Katar. Według informacji “The Athletic”, organizator mistrzostw świata naciska na obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 dla wszystkich piłkarzy, którzy wezmą udział w tej imprezie.

Katar podał do tej pory ponad 4,6 miliona szczepionek. Ten wynik pozwala zaszczepić około 82% populacji kraju. Jest to jeden z najwyższych wskaźników na świecie. Państwu ze wschodniej części Półwyspu Arabskiego zależy na zbiorowej odporności ze względu na gęstość zaludnienia, która w kraju jest bardzo wysoka.

Jak twierdzi źródło, cały czas trwają rozmowy na linii FIFA-Katar. Obowiązkowe szczepienia to bardzo delikatny temat, który musi znaleźć odpowiedni kompromis.