Aktualności 4 sierpnia 2021

Fundusz inwestycyjny CVC wykupił 10% udziałów w LaLiga. Kluby dostaną potężny zastrzyk gotówki

autor: Adam Pera
Dobre informacje dla hiszpańskich klubów piłkarskich Primera oraz Segunda A. Fundusz inwestycyjny CVC wykupił bowiem 10% udziałów w LaLiga, co oznacza, że kluby będą miały do podziału aż 90% z 2,7 miliarda euro, które pojawiło się na koncie ligi.

Fundusz CVC kupuje udziały w LaLiga

Władze hiszpańskiego futbolu chcą nawiązać konkurencyjność z angielską Premier League, która wydaje się być obecnie zdecydowanie najmocniejszą ligą piłkarską świata. Dlatego też LaLiga postanowiła sprzedać 10% swoich udziałów funduszowi inwestycyjnemu CVC. Otrzymane za 2,7 mld euro będzie w większości rozdysponowane na 42 kluby na dwóch najwyższych poziomach rozgrywkowych. Ponadto, około 100 mln euro przeznaczonych zostanie na wsparcie piłki kobiecej oraz amatorskiej. Kwoty będą dzielone według klucza z umów telewizyjnych, co oznacza, że najwięcej zarobią najbogatsze kluby, czyli Real Madryt oraz Barcelona.

Doskonała wiadomość dla FC Barcelony

Kluby nie otrzymają jednak wydzielonych pieniędzy do swojej dowolnej dyspozycji, gdyż około 70% kwoty musi zostać przeznaczone na infrastrukturę. Po 15% będzie można przeznaczyć na spłatę długów oraz zwiększenie limitów płacowych, co jest doskonałą informacją dla FC Barcelony, walczącej o podpisanie kontraktu i zarejestrowanie Leo Messiego.