Aktualności 20 kwietnia 2021

Prezes Superligi tłumaczy powstanie projektu: Ma na celu uratować piłkę nożną

Z wielką niecierpliwością cały piłkarski świat oczekiwał pierwszego wystąpienia jednego z przedstawicieli Superligi. Na to zdecydował się Florentino Perez. Prezes całego projektu udzielił obszernego wywiadu w hiszpańskim programie telewizyjnym El Chiringuito TV.

Dlaczego powstała Superliga?

Choć dla wielu kibiców czy ekspertów pytanie dotyczące sensu powstania Superligi jest retoryczne, gdyż zdecydowana większość jednogłośnie twierdzi, iż sam projekt ma jedynie na celu wzbogacić największe kluby w Europie, tworząc jednocześnie ogromną różnicę między resztą drużyn, to spore grono było zaciekawione, w jaki sposób Florentino Perez wytłumaczy zaistniałą sytuację.

W obszernym wywiadzie dla hiszpańskiego programu El Chiringuito TV, prezes Superligi odniósł się do kilku aspektów związanych z rozgrywkami – Wiele ważnych klubów w Hiszpanii, we Włoszech i Wielkiej Brytanii chce znaleźć rozwiązanie dla bardzo złej sytuacji finansowej. Jedynym sposobem jest granie w bardziej konkurencyjnych rozgrywkach. Superliga pomoże klubom odzyskać utracone zarobki.

W Realu Madryt straciliśmy dużo pieniędzy. Mowa o 400 milionów euro w ciągu dwóch sezonów. A to tylko jeden klub. Wszyscy przechodzimy przez bardzo złą sytuację. Gdy nie ma zysku, jedynym sposobem jest granie w bardziej konkurencyjnym turnieju w środku tygodnia. Superliga uratuje kluby finansowo. Piłka nożna musi ewoluować, tak samo jak wszystko inne w życiu. Trzeba dostosować się do obecnych czasów. Futbol traci zainteresowanie kibiców, spadają prawa telewizyjne. Chcieliśmy zagrać w Superlidze, a pandemia dała nam pilną potrzebę. Wszyscy jesteśmy zrujnowani. 

Chcemy dialogu z UEFA. Superliga nie jest dla bogatych. Ma na celu uratować piłkę nożną. Jeśli nic się nie zmieni, futbol zniknie, gdyż do 2024 roku wszyscy będziemy martwi. To jedyny sposób na uratowanie wszystkich: dużych, średnich i małych klubów. UEFA ma monopol, ale musi być bardziej przejrzysta. Zamierzamy ratować piłkę nożna przez następne 20 lat, jest to czas poważnego niebezpieczeństwa. Jeśli wygrasz Ligę Mistrzów otrzymasz od UEFA 120-130 milionów euro. W Superlidze zarobisz znacznie więcej – oznajmił Perez.

Odbiór wywiadu

Środowisko piłkarskie ma mocno mieszane uczucia w kontekście wywiadu, którego udzielił Florentino Perez. O ile nikt nie ma większych wątpliwości, co do strat, jakie poniosły kluby piłkarskie z tytułu pandemii, to slogany dotyczące ratowania całego futbolu, tworząc dość hermetyczne rozgrywki, nie do końca idą ze sobą w parze.

Jedno wydaje się pewne. Przez najbliższe dni, a nawet tygodnie, cały piłkarski świat będzie skupiony na temacie dotyczącym Superligi. Wkrótce powinny pojawić się konkretne komunikaty ze strony UEFA, gdyż na 27 kwietnia zaplanowano pierwszy półfinał Ligi Mistrzów, w którym rywalizują dwa zespoły będące w składzie Superligi. Mowa o Chelsea i Realu Madryt.