Aktualności 26 marca 2021

Reprezentacja Niemiec również zwraca uwagę na łamanie praw człowieka w Katarze

Rozpoczęły się eliminacje do mistrzostw świata w Katarze. Wybór tego gospodarza z różnych powodów wzbudził ogromne kontrowersje. Największa z nich to oczywiście termin rozgrywania tego turnieju. Wiele środowisk zwraca również uwagę na inny problem. Mowa o prawach człowieka, które mają być łamane w państwie położonym we wschodniej części Półwyspu Arabskiego. Dotyczy to konkretnie pracy przy budowach stadionów. Wsparcie Katarczykom okazali reprezentanci Niemiec. 

Specjalna koszulka

W ramach pierwszego meczu eliminacyjnego do mistrzostw świata, reprezentacja Niemiec zmierzyła się w Duisburgu z Islandią, wygrywając mecz 3:0 po golach Goretzki, Havertza oraz Gungodana. Wynik tej rywalizacji przeszedł jednak na boczny plan, ze względu na gest, jaki wykonali piłkarze Joachima Loewa.

Tuż przed pierwszym gwizdkiem sędziego, reprezentanci Niemiec pojawili się w specjalnych koszulkach z napisem “HUMAN RIGHTS”. Po meczu Leon Goretzka potwierdził, iż koszulki nawiązują do sytuacji w Katarze: Zbliżają się mistrzostwa świata i będą o tym dyskusje. Chcieliśmy pokazać, że tego nie ignorujemy. 

Sami napisaliśmy listy. Mamy duży zasięg i możemy to wykorzystać, aby dać przykład wartości, które chcemy wyznawać to było jasne – zakończył Goretzka.

Dołączyli do Norwegów

Reprezentacja Niemiec nie jest pierwszą kadrą, która podczas rozpoczęcia eliminacji zwróciła uwagę na łamanie praw człowieka w Katarze. Zrobili to także Norwegowie, którzy w środę tuż przed meczem z Gibraltarem ubrali koszulki z hasłem “HUMAN RIGHTS, On and off the pitch”.