Aktualności 25 lutego 2021

Euro 2020 zostanie zorganizowane tylko w jednym kraju?!

Pandemia wpłynęła na wiele imprez sportowych, w tym również na Euro 2020. Mistrzostwa Europy ostatecznie zostały przełożone o rok. Choć przez dłuższy czas UEFA dążyła do organizacji turnieju w ustalonym formacie, czyli 12 miast-gospodarzy, to niewykluczone, że ostatecznie mistrzostwa zostaną zorganizowane w tradycyjny sposób. Tak przynajmniej sugerują ostatnie doniesienia.

Nowy format

Sporo kontrowersji wzbudził pomysł organizacyjny Euro 2020. Turniej ma odbyć się w 12 miastach-gospodarzach. Mowa dokładnie o Baku, Kopenhadze, Londynie, Monachium, Budapeszcie, Dublinie, Rzymie, Amsterdamie, Bukareszcie, Petersburgu, Glasgow oraz Bilbao. Taki format naturalnie wprowadza pewne komplikacje w kontekście podróży reprezentacji.

W dobie pandemii nikt nie wyobrażał sobie, by Euro 2020 zostało zorganizowane zgodnie z planem, dlatego imprezę przełożono na 2021 rok. Nadal cały świat zmaga się z koronawirusem, jednakże większość imprez sportowych odbywa się zgodnie z planem. UEFA ma nadzieję, że w przypadku Euro 2020 będzie podobnie.

Tylko jeden gospodarz?

Mutacje wirusa, a także przepisy w poszczególnych krajach dotyczące podróży sprawiają, iż międzynarodowa organizacja musi zastanowić się nad formatem gospodarza imprezy. Jak twierdzi włoski dziennikarz Tancredi Palmeri, korespondent m.in. beIN Sports, UEFA na poważnie rozważa zmianę z dwunastu miast-gospodarzy na jednego organizatora. Na ten moment faworytem jest Anglia. Decyzja ma zapaść w połowie kwietnia.