Aktualności 15 lutego 2021

“Mecz to pretekst” z nagrodą plebiscytu Sportowa Książka Roku

Anita Werner i Michał Kołodziejczyk otrzymali wyróżnienie za książkę “Mecz to pretekst”. Publikacja dyrektora Canal+ Sport oraz dziennikarki TVN-u została nagrodzona w plebiscycie “Sportowa Książka Roku” w kategorii: Najlepsza Książka Piłkarska.

2020 rokiem piłkarskich książek

Ubiegły rok obfitował w wiele publikacji o tematyce piłkarskiej. W księgarniach pojawiło się choćby kilka biografii byłych piłkarzy. Przykładami są książki na podstawie życia Zbigniewa Bońka – “Zibi czyli Boniek” Romana Kołtonia czy“Zbigniew Boniek. Mecze mojego życia”, którą prezes PZPN-u napisał wraz z Januszem Basałajem. Swoją premierę miała również autobiografia “Franek. Prawdziwa historia łowcy bramek”, którą były piłkarz współtworzył z Piotrem Wołosikiem. Światło dzienne ujrzały także biografie Tomasza Hajty i Romana Koseckiego.

Wyróżnienie dla Anity Werner i Michała Kołodziejczyka

Najgłośniejszą książką, nie tylko w dziedzinie sportu, okazał się jednak reportaż Anity Werner i Michała Kołodziejczyka “Mecz to pretekst”. Dziennikarze, którzy prywatnie są narzeczeństwem, odwiedzili Bilbao, Tyraspol, Jerozolimę, Irlandię Północną, Kosowo oraz Bośnię i Hercegowinę w celu poznania tajemnic tych miejsc i sprawdzenia, w jaki sposób piłka nożna wywiera wpływ na tamtejsze problemy społeczne.

Ta pasjonująca książka to opowieść o współczesnym świecie widzianym z perspektywy piłkarskich stadionów i ludzi, dla których piłka nożna to więcej niż gra, a czasami więcej niż życie. Autorzy zabierają nas do miejsc dotkniętych konfliktami zbrojnymi i niepokojami społecznymi, gdzie futbol może prowadzić do wielkich tragedii, ale i dawać nadzieję na przyszłość. Znakomita reporterska robota – stwierdził Tomasz Sekielski.

Książka “Mecz to pretekst” niedawno otrzymała nominację do nagrody “Sportowa Książka Roku” w kategorii: Najlepsza Książka Piłkarska. Koniec końców, to właśnie publikacja autorstwa Anity Werner i Michała Kołodziejczyka została wyróżniona.

To było jasne od początku, taka książka sportowa powstaje w Polsce raz na wiele lat, gratuluję – skomentował w mediach społecznościowych dziennikarz “WP SportoweFakty” Marek Wawrzynowski.

Pełna lista laureatów

Głosowanie czytelników, książka polska: Andrzej Godoj, Piotr Kowalik i Damian Sifczyk “Historia Ruchu Chorzów” (Wydawnictwo: HistoriaRuchu.pl)

Głosowanie czytelników, książka zagraniczna: Roland Lazenby “Chicago Bulls. Krew na rogach” (Wydawnictwo Sine Qua Non)

Głosowanie ekspertów, książka piłkarska: Michał Kołodziejczyk, Anita Werner “Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka” (Wydawnictwo Sine Qua Non)

Głosowanie ekspertów, książka historyczna: Filip Kubiaczyk “Historia, nacjonalizm i tożsamość. Rzecz o piłce nożnej w Hiszpanii” (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Głosowanie ekspertów, książka górska: Krystyna Palmowska “Zaklętym w górski kamień” (Wydawnictwo Stapis)

Głosowanie ekspertów, biografia: Tyson Fury “Bez maski” (Wydawnictwo Sine Qua Non)