Aktualności 30 maja 2020

Ekstraklasa wraca do legendarnego Studia S-13

„Studio S-13” to niezapomniane relacje dziennikarskie z wielu wydarzeń sportowych. Także niezapomniane cytaty, które przeszły do historii rodzimego dziennikarstwa.

Nieodłącznym jego elementem były mecze piłkarskiej ligi. Pierwsze „Studio S-13” na antenie Programu 1 Polskiego Radia wyemitowano 6 września 1970 roku. Wówczas była to relacja z zaledwie dwóch stadionów. Kolejna, z 16 września, obejmowała już cztery mecze pucharowe: Legii Warszawa, Górnika Zabrze, ŁKS Łódź i Ruchu Chorzów.

– Od samego początku „Studio S-13” poświęcone było przede wszystkim rozgrywkom piłkarskim, ale towarzyszyło także sportowcom m.in. na arenach lekkoatletycznych, meczach żużlowych, boiskach siatkarskich i tenisowych kortach – przypomina Cezary Gurjew, szef redakcji sportowej radiowej Jedynki. – Formuła S-13 to wzorzec sportowego radia – mówi Gurjew. – Studio zmieniło obsługę meczów, ale i igrzysk olimpijskich, to była mała rewolucja – dodaje.

Legendarne „Studio S-13”, które od pół wieku dostarcza słuchaczom radiowej Jedynki niezapomnianych sportowych przeżyć, już w najbliższy weekend zaproponuje kibicom relacje z meczów – wracającej po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa – piłkarskiej PKO Bank Polski Ekstraklasy. W niedzielnym „Studiu S-13” (31 maja, godz. 20.00) nie zabraknie również wspomnień związanych z audycją i jej twórcami.

– Mając świadomość, że od wznowienia rozgrywek grać będziemy przy pustych trybunach, pracowaliśmy nad tym, aby jak największa liczba kibiców, nie mających dostępu do transmisji w telewizji lub internecie, mogła na bieżąco śledzić PKO Bank Polski Ekstraklasę. Od początku przygotowań do restartu ligi rozmawialiśmy z Polskim Radiem nad transmisjami z meczów w ramach kultowego Studia S-13, na którym wychowały się pokolenia kibiców Ekstraklasy. Bardzo się cieszymy, że efektem tych rozmów będą relacje na antenie Programu 1 Polskiego Radia z jednego lub dwóch pełnych meczów w kolejce – mówi Bartosz Orzechowski, manager ds. komunikacji w Ekstraklasie S.A.

Warto dodać, że Polskie Radio jako jedna z nielicznych radiofonii na świecie nabyła już prawa do transmisji z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku i do letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Plan transmisji na najbliższe kolejki:

27. kolejka: 30 maja: Lech – Legia oraz 31 maja: Lechia – Arka (niepełny)
28. kolejka: 7 czerwca: Wisła – Legia
29. kolejka: 9 czerwca: Lech – Pogoń oraz 10 czerwca: ŁKS – Jagiellonia
30. kolejka: wszystkie mecze w ramach Studia S13