Ze świata 23 października 2018

Jupiler Eredivisie League

autor: Redakcja
Jak podają brytyjskie media, operatorzy rozgrywek w Holandii i Belgii rozważają połączenie swoich lig i granie pod jednym szyldem.

Rozmowy ponoć zostały dopiero rozpoczęte, ale koncepcja Ligi Beneluksu, z zespołami dotychczasowej Eredivisie i Jupiler Pro League jest możliwa do zrealizowania. Pomysł, który krąży po dyrektorskich gabinetach od dłuższego czasu popierał były szef UEFA – Michel Platini – który określił ją jako koncepcję "czyniącą europejski futbol tak silny, jak to tylko możliwe".

 
W 2009 roku dyrektor Holenderskiego Związku Piłki Nożnej (KNVB) – Henk Kesler – miał na ten temat inne zdanie. – Kluby nie były zainteresowane pomysłem. Osobiście nie wierzę w taką możliwość. – mówił.
 
Zmiany gospodarcze w Europie sprawiły, że holenderski i belgijski futbol nie jest tak silny, jak kiedyś. Choć Ajax Amsterdam czterokrotnie wygrywał Ligę Mistrzów UEFA (biorąc pod uwagę także wcześniejszy Puchar Mistrzów), od 1996 roku klub nie zdołał dojść do finału tych rozgrywek. PSV Eindhoven to jedyny holenderski zespół, który w tym stuleciu zdołał awansować do półfinału Champions League.
 
Jednak decyzja o fuzji wymagałaby zgody poszczególnych klubów, co potencjalnie stanowi trudność w realizacji tej inicjatywy. Największe obawy dotyczą mniejszych klubów, które mogłyby nie zostać włączone do nowej ligi, gdyby zastosować równy podział – po 9 drużyn z obu dotychczasowych rozgrywek.