30.11.2024 22:08

Wybrano nowego prezesa PZLA

Sebastian Chmara został nowym przewodniczącym Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, wybranym podczas Krajowego Zjazdu Delegatów w warszawskim Centrum Olimpijskim. Rekordzista kraju w dziesięcioboju był jedynym kandydatem na to stanowisko, a jego kadencja będzie trwać cztery lata.

Udostępnij
2022.06.04 Chorzow
Lekkoatletyka 
Konferencja prasowa przed 68. Orlen Memorial Janusza Kusocinskiego 
N/z Sebastian Chmara
Foto Tomasz Kudala / PressFocus
Autor zdjęcia: Pressfocus.pl

Delegaci poparli Chmarę w głosowaniu, w którym uzyskał 79 głosów na 85 możliwych. Przeciwko było dwóch uczestników, a cztery osoby wstrzymały się od głosu. Po ogłoszeniu wyniku, dotychczasowy prezes Henryk Olszewski symbolicznie przekazał mu buławę.

Olszewski pełnił funkcję prezesa od 2016 roku, a jego druga kadencja właśnie dobiegła końca, co uniemożliwiło mu ponowne kandydowanie. W swoim przemówieniu podsumował osiem lat pracy na rzecz związku, wyrażając wdzięczność wobec osób zaangażowanych w rozwój polskiej lekkoatletyki.

Podczas zjazdu wręczono także tytuły Honorowego Członka PZLA, które otrzymali m.in. dziennikarz sportowy Maciej Petruczenko oraz trenerzy Tadeusz Szablewski i Wiesław Rożej. Przyznano również odznaki PZLA w brązowej, srebrnej i złotej kategorii. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. trenerzy Jarosław Jagaciak i Aleksander Matusiński, sędzia Filip Moterski, Tomasz Majewski – dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą, oraz Tomasz Czubak – mistrz świata w sztafecie 4×400 m.

Medale za zasługi w lekkiej atletyce trafiły do działaczy, trenerów i sportowców, takich jak Sebastian Chmara, Małgorzata Hołub-Kowalik czy Tadeusz Majsterkiewicz.

Olszewski, podsumowując swoje dokonania, zauważył znaczący rozwój programu „Lekkoatletyka dla Każdego” oraz zwiększenie budżetu związku z 16 mln do 70 mln zł. Wskazał jednak na konieczność poprawy wyników podczas igrzysk olimpijskich i wyzwań, jakie stoją przed europejską lekkoatletyką.

Chmara, obejmując funkcję, podkreślił potrzebę jedności i współpracy. Wskazał priorytety nowego zarządu, takie jak wsparcie kluczowych zawodników w perspektywie igrzysk w 2028 i 2032 roku, poprawa relacji między zawodnikami, trenerami i zarządem, oraz stworzenie długoterminowej strategii szkoleniowej, która uwzględnia możliwość organizacji igrzysk olimpijskich w Warszawie w 2040 lub 2044 roku.

Nowy prezes, mający za sobą sukcesy sportowe, w tym tytuły mistrza Europy i świata w halowym wieloboju, ma również bogate doświadczenie w pracy na rzecz PZLA, m.in. jako wiceprezes ds. marketingu. Przez lata związany był z CWZS Zawisza Bydgoszcz i Telewizją Polską jako komentator sportowy.

Udostępnij
Adrian Janiuk

Adrian Janiuk