Z kraju 6 września 2012

Drugi etap szkolenia z Nivea

Niemal 200 polskich trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego spotkało się na boiskach ośrodka w Opalenicy z ekspertami programu Szkółki Piłkarskie Nivea.

\"\"Pod kierunkiem Eddiego van Schaicka oraz Arnolda Mührena z Akademii Ajax Amsterdam rozpoczęli realizację 10-miesięcznego cyklu szkoleniowego, któremu przyświeca troska o wszechstronny rozwój najmłodszych. W ramach projektu dzieci ze 100 szkół podstawowych oraz dziecięcych klubów piłkarskich w całej Polsce, otrzymało dostęp do najwyższej klasy programu treningowego oraz sprzęt sportowy.

Wrześniowy cykl szkoleniowy stwarza szansę na równoległy rozwój umiejętności pedagogicznych i technicznych trenerów ze 100 szkół i klubów sportowych z całej Polski. Umożliwia on skorzystanie z najlepszego futbolowego know-how w zakresie efektywnej rozgrzewki, gry na pozycjach czy prowadzenia rozgrywek w drużynach ograniczonych liczbowo. Intensywne, całodniowe treningi praktyczne przeplatane sesjami teoretycznymi, odbywają się w dniach 2-8 września w profesjonalnym centrum sportowo-treningowym Remes, które w trakcie Euro 2012 stanowiło siedzibę reprezentacji Portugalii.

– Program Szkółek piłkarskich Nivea to dla polskich trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego unikalna szansa, by czerpać wiedzę od najlepszych. Możliwość poznania metodologii stosowanej przez jedną z najlepszych szkółek piłkarskich świata – Akademię Ajax Amsterdam – jest dla rodzimych szkoleniowców ważnym krokiem w rozwoju zawodowym. Niezwykle istotnym elementem jest tu przewartościowanie tradycyjnego podejścia do treningu. W centrum uwagi holenderskich szkoleniowców znajduje się bowiem dziecko – rozwój jego indywidualnego potencjału i naturalnej pasji, którą należy właściwie ukierunkować, by trening od najmłodszych lat przynosił oczekiwane rezultaty. Tego właśnie światowej klasy specjaliści będą uczyć polskich trenerów. – wyjaśnia Michał Szaniecki, Marketing Manager w Nivea Polska.

W programie szkoleń Akademii Ajax Amsterdam znajdują się zajęcia ogólnorozwojowe poprawiające koordynację ruchową, szybkość i wytrzymałość młodych zawodników. Podczas treningu polscy trenerzy poznają ponadto specjalistyczne metody doskonalące precyzję i efektywność takich elementów jak: uderzenia, przyjęcia, prowadzenie i odbieranie piłki, zwody i drybling oraz technika gry bramkowej i strzału na bramkę. Nauczą się również, w jaki sposób tworzyć efektywną strategię gry oraz dopasowywać trening do indywidualnych predyspozycji każdego zawodnika.

– Wierzymy, że dzięki Szkółkom piłkarskim Nivea metodologia Akademii Ajaxu Amsterdam zostanie zaszczepiona także w Polsce. Podstawowym celem trwających właśnie treningów jest zatem zapoznanie polskich szkoleniowców z wypracowanymi przez nas metodami nauczania, które zakładają równoległe szkolenie techniki piłkarskiej i osobowości młodego człowieka. Wszystkie prowadzone przez nas zajęcia odbywają się według zasady TIPS, co oznacza że równolegle koncentrują się na doskonaleniu takich elementów jak technika, bystrość, osobowość oraz szybkość – mówi Eddie van Schaick, trener Akademii Ajax Amsterdam. Jego kolega po fachu, Arnold Mühren dodaje: – W trakcie szkolenia w ramach Szkółek piłkarskich Nivea chcielibyśmy przekazać polskim trenerom to, w co sami tak mocno wierzymy, że pasja, cierpliwość i indywidualne podejście to podstawowy klucz do sukcesu każdego szkoleniowca. Dlatego też przygotowany przez nas program treningowy uwzględnia zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną. Ważnym punktem zajęć są m.in. specjalnie opracowane zestawy ćwiczeń ukierunkowane na kształtowanie konkretnych sprawności dzieci i rozwój ich indywidualnych predyspozycji.

Po wrześniowym szkoleniu wszyscy uczestnicy otrzymają dostęp do specjalnej, internetowej platformy, która umożliwi im samodzielne układanie planu szkoleniowego dla swoich podopiecznych. Każda ze szkół uczestniczących w projekcie ma za zadanie prowadzić treningi zgodnie z zawartym w niej systemem szkoleniowym opracowanym przez ekspertów Akademii Ajax Amsterdam. Dziesięć zespołów, które wykażą się największym zaangażowaniem w prezentowaniu swoich osiągnięć, zostanie zaproszonych do udziału w turnieju Szkółek Piłkarskich Nivea, który odbędzie się w czerwcu 2013 r. Sześć zwycięskich drużyn wraz z trenerami wyjedzie do siedziby klubu Ajax Amsterdam na letni obóz szkoleniowy.